Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał we wtorek do Wilna samolotem polskiego rządu, aby wziąć udział w szczycie NATO, na którym przywódcy Sojuszu decydują o perspektywach przystąpienia Kijowa do bloku, potwierdził fotokorespondent BNS.
V. Zełenski 16 godzin temu przyleciał na Litwę samolotem polskiego prezydenta z Rzeszowa. Po jakimś czasie konwój konwoju opuścił terminal VIP wileńskiego lotniska, machając po drodze dziennikarzom.
Przed przybyciem do Wilna W. Żeleński skrytykował NATO za niezdecydowanie i słabośćSojusz kontynuuje rozmowy na temat perspektyw członkostwa Kijowa na szczycie w Wilnie.
Ukraiński przywódca napisał na Twitterze, że niektóre sformułowania są omawiane na szczycie NATO w Wilnie bez udziału Ukraińców i powiedział, że to znak, że nie ma woli zaproszenia Kijowa do Sojuszu.
Perspektywa wstąpienia Ukrainy do Sojuszu jest najbardziej dyskutowaną kwestią na spotkaniu, gdyż Kijów dotychczas nakłaniał swoich partnerów do zaangażowania się w powojenne członkostwo kraju, podczas gdy Zachód stanął na stanowisku, że Sojusz musi teraz skupić się na kwestiach praktycznych wsparcie.
L. Balandis / SNB fot.
Jednak członkowie NATO prawdopodobnie osiągną kompromis. Jake Sullivan, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział we wtorek, że NATO wyznaczy ścieżkę reform, aby Ukraina ostatecznie przystąpiła do sojuszu, ale nie podał konkretnego harmonogramu.
Ambasador Litwy przy NATO Deividas Matulionis powiedział, że podczas szczytu Ukraina nie otrzyma zaproszenia do NATO, ale zostanie ustanowiona „znacznie jaśniejsza procedura dotycząca tego, jak takie zaproszenie mogłoby się pojawić”.
Posłowie Bloku rozważają też zwolnienie Ukrainy z obowiązku respektowania Planu Działań na rzecz Członkostwa. Plan działania dotyczący członkostwaMAP), wsparcia militarnego Ukrainy i powołania Rady NATO-Ukraina.
Do tej pory wszystkie państwa członkowskie musiały wdrożyć MAP, z wyjątkiem Finlandii i Szwecji, które czekają na ratyfikację przez Turcję i Węgry.
W 2008 roku na spotkaniu w Bukareszcie Sojusz zadeklarował, że Ukraina w przyszłości stanie się członkiem NATO, ale nie określił szczegółowych warunków.
Kijów od jakiegoś czasu stara się wyjaśnić swoje perspektywy członkostwa, ale po tym, jak Rosja rozpoczęła pełną inwazję na Ukrainę, Zełenski złożył formalny wniosek o członkostwo w NATO we wrześniu ubiegłego roku.
L. Balandis / SNB fot.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”