Prezydent RP przypomniał w czwartek okrucieństwa popełnione przez sowieckiego przywódcę Józefa Stalina, porównując je do masakry ludności cywilnej w Buczy, mieście, które stało się symbolem rzekomych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.
Osiemdziesiąt lat temu nazistowscy żołnierze odkryli ciała tysięcy polskich oficerów zabitych przez sowiecką tajną policję w Lesie Katyńskim w latach czterdziestych XX wieku. Kreml zaprzeczał tej masakrze aż do lat dziewięćdziesiątych.
„To jeden z najtragiczniejszych epizodów w naszej historii, który położył się tak strasznym cieniem na stosunkach polsko-rosyjskich” – powiedział w Warszawie prezydent Andrzej Duda, składając wieniec upamiętniający ofiary.
„Dzisiaj patrzymy z przerażeniem… na wszystkie dokumenty, filmy i zdjęcia z Buczy i innych miejsc okupowanej przez Rosję Ukrainy, gdzie ludzie byli mordowani w ten sam sposób, w ten sam sposób jak w Katyniu” – dodał.
Prokuratorzy z Kijowa poinformowali, że siły rosyjskie zabiły około 1400 cywilów w mieście Bucza, niedaleko stolicy Ukrainy, gdzie w zeszłym roku znaleziono ciała po wycofaniu wojsk rosyjskich.
Od tego czasu Bucza stała się symbolem rzekomych zbrodni wojennych popełnionych przez Moskwę podczas inwazji na Ukrainę.
„Za zbrodnie popełnione przez Rosjan na Ukrainie w ciągu ostatniego roku sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, aby zbrodnie takie jak zbrodnia katyńska, a także zbrodnie popełnione przez Rosjan na Ukrainie dzisiaj, nigdy się nie powtórzyły” – powiedział Duda. powiedział.
Polska, członek NATO i Unii Europejskiej, w pełni popiera Kijów od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.
10 kwietnia 2010 r. samolot ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego rozbił się pod Smoleńskiem, przewożąc dziesiątki czołowych postaci polskich, wojskowych, państwowych i publicznych, które zamierzały wziąć udział w upamiętnieniu zbrodni katyńskiej.
Wszystkie 96 osób na pokładzie zginęło w katastrofie.
Śledztwo w sprawie tej katastrofy stało się kolejnym źródłem napięć między Moskwą a Warszawą.
Przyczyny katastrofy są przedmiotem gorących sporów, które od czasu tragedii dzielą Polskę. Niektórzy Polacy uważają, że było to spowodowane celowo, podczas gdy inni odrzucają to jako teorię spiskową.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”