Prezydenci Duda i Nausėda spotkali się w Wilnie: będą rozszerzać współpracę Litwy i Polski na polu wojskowym

„Będziemy wzmacniać współpracę wojskową z Polską – będziemy organizować wspólne ćwiczenia, będziemy szukać dodatkowych form, w jakich nasze siły zbrojne mogłyby wspólnie się szkolić, wzmacniamy mobilność wojskową” – powiedziała dziennikarzom po spotkaniu G. Nausėda.

A. Duda wspomniał wówczas, że podczas spotkania omawiano także sytuację korytarza suwalskiego, potrzebę wzmocnienia jego rozpoznania i obrony.

„Korytarz Suwalski to temat, do którego wciąż wracamy, bo to rejon wymagający szczególnej uwagi i monitorowania. Musimy tu zwiększyć patrole, wzmocnić obronę” – zapewnił.

Głowa kraju podkreśliła, że ​​jedność Litwy i Polski w kwestii wsparcia dla Ukrainy jest niezwykle ważna i wyraził nadzieję, że w najbliższej przyszłości możliwe będzie spotkanie Trójkąta z Lublina z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. .

Zdaniem G. Nausėdy konieczne jest wsparcie walczącego narodu ukraińskiego środkami politycznymi, finansowymi i militarnymi. W trosce o szybsze zwycięstwo Ukrainy litewski przywódca podkreślił znaczenie wsparcia militarnego wobec agresora.

„Litwa jest jednym z największych zwolenników Ukrainy w zakresie wsparcia dla Ukrainy. Duża część tej kwoty przeznaczona jest na wsparcie wojskowe. Ponadto wspieramy Ukrainę w sensie cywilnym, odbudowujemy zniszczone szkoły i przedszkola, a w przyszłości zrobimy to na jeszcze większą skalę” – wspominał.

Prezydent wspomniał jednak także, że Polska, która wydaje na obronność 4% produktu krajowego brutto (PKB), może służyć za przykład dla Litwy.

„Uważam, że wspieranie Ukrainy powinno być naszym priorytetem. Musimy jednak rozważyć tę kwestię w kontekście tego, ile wydajemy na obronę narodową. A Polska, która wydaje tak wysoki procent swojego PKB, jest jednym z nich. Przykładem” – powiedział. głowa kraju.

Po dwustronnym spotkaniu przywódcy Litwy i Polski będą uczestniczyć w latach 1863-1864. na pamiątkę powstania – Msze św. w Bazylice Archikatedralnej Wileńskiej oraz w latach 1863-1864. podczas uroczystości ku czci powstania na cmentarzu wyścigowym.

„Spotykamy się przy specjalnej okazji, aby upamiętnić powstanie. To powstanie Litwinów, Polaków, Ukraińców i Białorusinów zjednoczyło narody tego regionu w walce o suwerenność” – podkreślił G. Nausėda.

„To powstanie było bardzo ważnym momentem historycznym, ponieważ było powstaniem naszego narodu przeciwko okupantowi i demonstracją przyjaźni. Bo polski orzeł, litewski vitis i ukraiński archanioł Michał to symbole, których kraj używa do dziś” – podkreślił. A. Duda.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *