Prezentacja albumu fotograficznego pana Kavaliauskasa i wizyta na wystawie w pawilonie Uostamieście

9 października w sali wystawowej Centrum Komunikacji Kulturalnej w Kłajpedzie (KKCK) (ul. Dižioji Vandens 2). o 2 po południu. odbędzie się w albumie fotograficznym „Litwa” fotografa Mindaugasa Kavaliauskasa z Kowna. Prezentacja „Obrazy powitalne”. Wydarzenie poprowadzi Darius Vaičekauskas, prezes kłajpedzkiego oddziału Litewskiego Związku Artystów Fotografików. Po zakończeniu imprezy o godz. 15.00 odbędzie się oprowadzanie z autorem wystawy fotografii „Punkt A” pana Kavaliauskasa na drugim piętrze hali wystawienniczej KKKC.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest podróżować po swoim kraju na Księżyc iz powrotem? Album fotograficzny „Litwa. Zdjęcia domowe” opowiada o tak długiej podróży. Fotograf M. Kavaliauskas, wnuk litewskiego kierowcy autobusu dalekobieżnego, w latach 2012-2021. podróżował po litewskich drogach w 103 miastach kraju, aby udokumentować granice miasta i inne kompozycje rzeźbiarskie ich prezentacji, widoczne dla pasażer na kółkach na poboczu dróg.

„Litwa. Obrazy pozdrowień” to album blisko 200 fotografii Litwy, które widzimy, ale na których nigdy się nie zatrzymujemy. Książkę rozpoczyna tekst Ričardasa Šileikasa, a kończy tekst autora fotografii, w którym mieszają się osobiste świadectwa postrzegania Litwy, tradycji fotografii przydrożnej, wyzwań i przygód tworzenia serii fotografii. , samopoznanie podczas podróży po drogach ojczystego kraju.

Album fotograficzny M. Kavaliauskasa „Litwa. Okładka Obrazów Powitalnych. Osobiste zdjęcie archiwalne.

Pan Kavaliauskas (ur. 1974) jest litewskim fotografem, kuratorem i animatorem kultury mieszkającym w Kownie. Od 1993 członek Litewskiego Stowarzyszenia Fotografów. 1989-1992 studiował w Szkole Fotografii w Kownie. Uzyskał tytuł licencjata (1996) i magistra (2000) z historii sztuki na Uniwersytecie Wielkim w Kownie. 1997-1998 studiował w Państwowej Szkole Fotografii w Arles we Francji, 1998. – ENSB-A w Paryżu. 2000-2001 spędził rok akademicki na Uniwersytecie w Lozannie w Szwajcarii, równolegle ze stażem w Musée de l’Elysée.

Zainteresowanie fotografią dokumentalną skłoniło Kavaliauskasa do stworzenia pierwszego wielkoformatowego dzieła „Kražiai portretas” (2001-2003), które było wystawiane w Europie i poza nią. Po rozpoczęciu organizacji festiwalu KAUNAS PHOTO (2004) fotograf nie miał czasu na osobistą kreatywność. Jednak często podróżując na wystawy, festiwale i przeglądy portfolio w Europie i poza nią, odkrył, że kamera może ukazać relacje człowieka z lotnictwem na lotniskach, w samolotach. Tak narodził się pomysł na projekt travel’AIR. Fotografie te zostały później opublikowane przez The New York Times (USA), Die Zeit (Niemcy), IlPost (Włochy) oraz wiele innych portali i publikacji informacyjnych i fotograficznych. Fotografie z cyklu „travel’AIR” były wystawiane na Litwie, w Belgii, Nowej Zelandii, Ukrainie, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce, Francji. w 2013 roku ukazała się książka „travel’AIR” o podróżnikach lotniczych. w 2022 roku planowana jest księga części A-SPOT.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *