Zdjęcie: AP/Scanpix.
Premier Korei Południowej przybył w środę do Polski, aby omówić kwestie bezpieczeństwa regionalnego, obronności i energii nuklearnej.
Podczas gdy na sąsiedniej Ukrainie trwa wojna, Warszawa stara się zacieśnić swoje więzi z Seulem.
Premier Korei Południowej Han Duck-soo i jego odpowiednik Mateusz Morawiecki odwiedzili bazę lotniczą Mazowsze w Mińsku we wschodniej Polsce, gdzie dokonali przeglądu zakupionych niedawno przez Polskę koreańskich myśliwców FA-50, a także innego sprzętu wojskowego.
Ponieważ Polska jest gotowa pomóc Korei Południowej w produkcji broni, rozmawiali o dalszej współpracy w dziedzinie broni i sprzętu wojskowego. Korea Południowa będzie także współpracować z Polską w zakresie rozwoju energetyki jądrowej.
„Jesteśmy zjednoczeni w obronie [savo] cywilizacja i pokój” – powiedział Morawiecki po negocjacjach, nawiązując do trwającej prawie 19 miesięcy wojny Rosji na Ukrainie.
„Dlatego mamy coraz więcej wspólnych projektów w sektorze gospodarczym i obronnym” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej z Hanem Duck-soo.
Polska dostarczyła Ukrainie wiele sprzętu wojskowego w celu wsparcia jej walki z Rosją i masowo kupuje broń, aby poprawić swoje zdolności odstraszania i obrony. Warszawa kupuje także wielomiliardową broń, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.
„Dziś Polska ma ogromne zadanie: stworzyć jedną z najpotężniejszych armii w Europie” – powiedział Morawiecki. – Chcemy korzystać z najnowocześniejszych technologii. Nasze strategiczne partnerstwo z Koreą Południową prowadzi nas w tym kierunku. »
Oprócz 48 myśliwców odrzutowych Polska zakupi około 670 haubic samobieżnych K9 Thunder, około tysiąca czołgów K2 i systemów artyleryjskich K239 Chunmoo.
Polski rząd planuje w 2024 r. przeznaczyć na obronność ponad 4% produktu krajowego brutto (PKB). Nie jest jeszcze jasne, czy polityka ta będzie kontynuowana po wyborach parlamentarnych 15 października, w których rządząca partia konserwatywna będzie zabiegać o bezprecedensowa trzecia kadencja.
Polski program nuklearny do 2043 roku przewiduje, że strategicznym partnerem w rozwoju jednej z trzech planowanych polskich elektrowni jądrowych będzie spółka „Korea Hydro and Nuclear Power”.
Oczekuje się, że w środę Han Duck-soo uda się do Krynicy Zdruj, położonego na południu kurortu, gdzie spotka się z prezydentami Polski Andrzejem Dudą i prezydentem Litwy Gitanem Nausėdą oraz weźmie udział w trzydniowym regionalnym forum gospodarczym. Według organizatorów tematem przewodnim forum będzie współpraca Polski i Korei Południowej.
Po zakupie broni w 2022 r. dwustronna wymiana handlowa obu krajów osiągnęła ponad 10 miliardów. USD (9,31 mld EUR).
Przywódcy Polski i Korei Południowej wymienili także poglądy na temat bezpieczeństwa w obliczu wojny Rosji na Ukrainie.
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Środowisko biznesowe”
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”