W nowym sezonie LNDM prezentuje inspirujące wystawy i wydarzenia promujące zanurzenie się w przestrzeniach artystycznych. Po wakacjach jest to świetna okazja do znalezienia nowych pomysłów i doświadczeń. Jest to jednocześnie zaproszenie do podziwiania rzadko spotykanych dzieł sztuki ze zbiorów LNDM i muzeów zagranicznych.
w 2023 r. w programie sezonu jesiennego aż 18 wystaw w oddziałach LNDM w Wilnie, Kłajpedzie i Połądze oraz w innych muzeach na Litwie i za granicą. Wystawie towarzyszyć będą działania edukacyjne, warsztaty twórcze i konferencje naukowe. Wszystkie wystawy LNDM można zwiedzać zarówno samodzielnie, jak i korzystając z usług przewodników.
„Przygotowaliśmy imponujący program jesienny w czterech litewskich miastach. Poświęcamy nawet trzy niezwykle mocne wystawy dla upamiętnienia 700-lecia Wilna, prezentujemy indywidualną wystawę duetu „Pakui Hardware”, który będzie reprezentował Litwę na Biennale Sztuki W przyszłym roku w Wenecji będziemy kontynuować naszą misję zapoznawania społeczeństwa z litewską sztuką migrancką, wartościami ewakuowanych ukraińskich muzeów, prezentowania kolekcji LNDM w regionach litewskich oraz w prestiżowych muzeach zagranicznych. Na pewno nie zabraknie odkryć i inspiracji”, – o nadchodzącym roku 2023. Dyrektor generalny Narodowego Muzeum Sztuki Litwy, dr. Arūnas Gelūnas.
„Cieszę się z udanych prezentacji kolekcji Litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki za granicą. Sezon jesienny rozpoczynamy na arenie międzynarodowej w jednej z najważniejszych przestrzeni wystawienniczych w Europie – muzeum Haus der Kunst w Monachium. Tutaj, na wystawie „Wewnątrz innych przestrzeni. Immersyjne środowiska artystek 1956-1976”, którego otwarcie odbędzie się 8 września 1976”), szczególną uwagę poświęcono twórczości Aleksandry Kasuby. W październiku otwieramy także wystawę w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Aktualna wystawa fotografii Korei Południowej w Wilnie uatrakcyjnia jesienny program. „Za te możliwości dziękuję ambasadom Republiki Litewskiej, Litewskiemu Instytutowi Kultury i radcy kulturalnemu, partnerom zagranicznym” – A. Gelūnas dzieli się projektami.
Oblicze Wilna z 700-lecia
LNDM kontynuuje obchody 700-lecia Wilna. Z okazji jesiennej rocznicy stolicy muzeum organizuje trzy wystawy i konferencję naukową. 10 października w Wileńskiej Galerii Obrazów. Otwarcie wystawy „Obcy stał się swoim: wieloaspektowe oblicze artystycznego Wilna”. Wystawie towarzyszyć będzie trzydniowa konferencja, podczas której uczestnicy będą dyskutować o wkładzie obcokrajowców w kulturę wizualną Litwy.
W listopadzie w Wileńskiej Galerii Obrazów otwarta zostanie kolejna wystawa poświęcona rocznicy Wilna „Nieznany świat ksiąg starożytnych: dziedzictwo szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego w bibliotekach wileńskich”. Akademia Nauk, Uniwersytet Wileński i Litewskie Biblioteki Narodowe Martynasa Mažvydasa po raz pierwszy zaprezentują w jednym miejscu rozproszone dziedzictwo bibliotek szlacheckich LDK.
Dla upamiętnienia 700-lecia Wilna, Narodowa Galeria Sztuki LNDM 9 listopada. zainauguruje międzynarodową wystawę „Wilno-Wilno-Wileńska sztuka. 1918-1948”. Zostało przygotowane przez Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki i Narodowe Muzeum Sztuki w Krakowie. Wystawa i towarzyszący jej katalog po raz pierwszy prezentują zachowaną w języku litewskim dokumentację artystyczną Wilna międzywojennego, wojennego i wczesnopowojennego. oraz instytucje pamięci polskiej: dzieła malarstwa, grafiki, fotografii artystycznej, rzeźby i ich reprodukcje. W maju-sierpniu wystawa prezentowana była w Krakowie.
W Wilnie przed Wenecją
Pod koniec października w Muzeum Sztuki Stosowanej i Wzornictwa LNDM otwiera się wystawa indywidualna „Ignition” światowej sławy litewskiego duetu sztuki współczesnej „Pakui Hardware” (Neringa Černiauskaitė i Ugnius Gelguda). Po długiej przerwie artyści organizują wystawę indywidualną na Litwie w 2024 roku. Razem z Mariją Teresą Rožanskaite (1933-2007) będą reprezentować Litwę na Biennale Sztuki w Wenecji. Ta wystawa w Wilnie jest wstępem do przyszłego pawilonu. Nowa, wielkoformatowa wystawa kinetyczna, instalacja „Ignition”, bada gorączkę, która wstrząsa ludzkością i światem.
Sztuka litewska i światowa jesienią w Wilnie
Na jesień zaplanowano otwarcie aż 12 wystaw w stołecznych oddziałach LNDM – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Pałac Radvila, Muzeum Sztuki Stosowanej i Wzornictwa, Galerii Wileńskiej, Muzeum Sztuki Vytautasa Kasiulisa. Muzeum.
We wrześniu Narodowa Galeria Sztuki przyjęła przeniesioną z Juodkrantė instalację „Wyspa przyszłości” Nomedy i Gediminasa Urboni. Muzeum Sztuki Pałac Radvil i Festiwal Zdrowia Psychicznego w Ryšiai otwierają wystawę zbiorową „Poza dotykiem”. Muzeum Sztuki Stosowanej i Wzornictwa otwiera wystawę konkursową „Nagroda dla Młodych Projektantów 2023”.
W październiku w Narodowej Galerii Sztuki na zwiedzających będzie czekać wystawa „Prix JCDecaux”, zorganizowana we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej.
W listopadzie Muzeum Sztuki Pałacu Radvil zaprosi na wystawę prac Svetlany i Igorisa Kopystianskiu, artystów mieszkających i tworzących w Nowym Jorku. Odwiedzający zobaczą osoby ze Lwowa i Woroneża, urodzone w 1988 roku. Prace konceptualne i filmy wideo artystów o międzynarodowej sławie, którzy wyemigrowali na Zachód. Na potrzeby wystawy zostanie wydany katalog stworzony przez samych artystów. W Muzeum Sztuki Stosowanej i Wzornictwa zaprezentowane zostaną prace uczestników z Litwy, Łotwy i Estonii w najnowszym konkursie „Nagroda dla Młodego Malarza”. Prace malarza, który zdobył pierwszą nagrodę, znajdą się w kolekcji LNDM.
Muzeum Sztuki Vytautasa Kasiulisa w dalszym ciągu ponownie włącza artystów pracujących za granicą i artystów litewskich w litewski dyskurs artystyczny. W październiku muzeum otwiera wystawę twórczości Žibuntasa Mikšiosa (1923-2013), grafika mieszkającego i tworzącego w Paryżu, gdzie zaprezentuje twórczość twórcy, ujawni jego środowisko artystyczne i Ž. Publikacja poświęcona twórczości Mikšiosa.
W grudniu Muzeum Sztuki Pałacu Radvil planuje wprowadzić zwiedzających w słynny XVII wiek. arcydzieła holenderskiego portrecisty Fransa Halsa – obrazy „Ewangelista Łukasz” i „Ewangelista Mateusz”. Prace zostały ewakuowane przez LNDM z Muzeum Sztuki Wschodu i Zachodu w Odessie na Ukrainie. Te dwa arcydzieła pochodzą z ok. 1625 r. i wchodzą w skład cyklu „Czterech Ewangelistów” stworzonego przez artystę i rozpowszechnianego na przestrzeni wieków po całym świecie. Zwiedzający będą mogli w specjalnej przestrzeni wystawienniczej zapoznać się z portretami F. Halsa, obejrzeć audiowizualną opowieść stworzoną przez współczesnych reżyserów, scenarzystów, ilustratorów i kompozytorów o epoce życia artysty, jego biografii i twórczości.
Pod koniec roku w Muzeum Sztuki Pałacu Radvila otwarte zostaną także wystawy Audriasa Novicksa i Algirdasa Šeškausa.
Jesienne nowości w nadmorskich jednostkach LNDM
W programie wystawienniczym jesiennego sezonu LNDM znajdują się cztery wystawy w muzeach nadmorskich: Muzeum Bursztynu w Połądze, działającej w Kłajpedzie Galerii Pranas Domšaitis oraz Muzeum Bursztynu Zegarmistrzostwo.
We wrześniu Muzeum Bursztynu w Połądze otworzy wystawę „Bursztyn płynie w naszych żyłach”, która w ironiczny sposób przybliży związki bursztynu z ukształtowaną w XX wieku litewskością: zwiedzający odkryją nieoczekiwane przejawy kiczu bursztynu i zostaną zaproszeni do obejrzenia o politykę bursztynu, o jego funkcję w konstruowaniu tożsamości narodowej.
Galeria Pranas Domšaitis otworzy w Kłajpedzie dwie wystawy. We wrześniu galeria zaprasza na międzynarodową wystawę „Karl Eulenstein (1892-1981). Powrót do Kłajpedy”. To już jedenasta wspólna wystawa LNDM i Niemieckiego Muzeum Ziemi w Prusach Wschodnich, prezentująca i popularyzująca dziedzictwo artystyczne Prus Wschodnich. W październiku w galerii otwarta zostanie wystawa „Świadkowie życia codziennego. de)konstrukcja epoki”. Zwiedzający odkryją najlepsze dzieła XX wieku wybrane ze zbiorów LNDM. Martwe natury z II poł. w tym roku galeria planuje także prezentację zaktualizowanej stałej wystawy Pranasa Domšaitisa.
Muzeum Zegarów w Kłajpedzie zaprosi w październiku zwiedzających na nową wystawę „Najsłynniejsze wynalazki renesansu”.
Wystawy LNDM w regionach Litwy
LNDM kontynuuje swoją misję polegającą na umożliwieniu mieszkańcom regionu odkrywania ekspozycji muzealnych o wysokiej wartości artystycznej na poziomie krajowym i międzynarodowym. Latem wystawa „Bursztyn z głębin” prezentowana w Muzeum Bursztynu w Połądze zostaje przeniesiona do Biblioteki w Nidzie, gdzie będzie można ją oglądać do końca października.
W październiku w Okręgowym Centrum Kultury solecznickiej otwarto wystawę poświęconą temu regionowi, przypominającą i nadającą znaczenie jednej z pierwszych wypraw LNDM na Ziemię solecznicką. Na wystawie zwiedzający odkryją XIX wiek. druga połowa – XX w. obiekty kultury etnicznej pierwszej połowy – gospodarstwa rolne, krajobrazy, architektura, przedmioty gospodarstwa domowego, tkaniny o wzorach charakterystycznych dla regionu solecznickiego, ich zdjęcia i rysunki.
Spotkania edukacyjne i gastronomiczne Muzeum Migracji rozpoczną się w październiku w Galerii Pamarios w Juodkrantė. Mieszkańcy i goście Neringi będą mogli w weekendy wziąć udział w wykładach, wycieczkach i zajęciach twórczych, zapoznać się ze złotym funduszem sztuki litewskiej LNDM. Przestrzeń dialogu ocieplą kulinarne kreacje mieszkańców Neringi.
Zainspiruj się muzeami LNDM
Badanie przeprowadzone tego lata przez LNDM i Mindletic wykazało, że odwiedzanie muzeów poprawia samopoczucie emocjonalne i inspiruje do nowych pomysłów. Gdy dni stają się coraz krótsze, Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki zaprasza do pielęgnowania dobrego samopoczucia emocjonalnego i intelektualnego. aktualności o bieżących i nadchodzących wystawach, konferencjach naukowych, wydarzeniach i kursach edukacyjnych znajdziesz na stronie internetowej muzeum www.lndm.lt Aktualności możesz otrzymywać na swoją skrzynkę e-mailową dzięki biuletynowi muzeum.
Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!
Żadnych obraźliwych komentarzy, ale komentarze zawierające wulgaryzmy będą automatycznie usuwane bez przeprosin.
Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy niewykształconych, niegrzecznych, nie na temat, podpisanych w imieniu innej osoby, naruszających prawo, promujących spam lub nawołujących do przestępstwa. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, Twoje słowa mogą po odlocie niczym wróbel zamienić się w ważącego tonę byka – Twoje dane udostępnimy na żądanie służb specjalnych Litwy.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”