Litewski Sąd Apelacyjny rozpatruje sprawę A. Kandrota i mężczyzn skazanych wraz z nim za możliwe przestępstwa podatkowe związane z nielegalnym obrotem paliwami i uchylaniem się od płacenia podatków – oszustwa, nielegalne zbywanie wyrobów akcyzowych, nieprawidłowe składanie danych, oszukańcza księgowość.
Wyjaśniając zasadność skazania A. Kandroto-Celofana i innych skazanych, sędziowie Litewskiego Sądu Apelacyjnego poinstruowali prokuratora Prokuratury Generalnej, który wspierał prokuraturę w tej sprawie, aby skontaktował się z władzami niemieckimi z prośbą o czy w tym kraju wydano wyroki skazujące wobec innych osób, których działalność może mieć związek z przestępstwami toczącymi się na Litwie, Niemcy zostaną poproszone o przedstawienie wyroku wydanego w tym kraju.
Zdaniem sędziego Justasa Namavičiausa potrzebne są także dane litewskiej „Sodry” o osobach, które pracowały w firmie w okresie styczeń-grudzień 2014 roku.
„Musimy poznać nazwiska osób, które pracowały, też pytaliśmy. Firma została zlikwidowana, jest w stanie upadłości” – stwierdził sędzia podczas wtorkowej rozprawy.
Zorganizowane zostaną przesłuchania osób przebywających w Polsce z sędzią śledczym, Polska zostanie także poproszona o pomoc w ustaleniu, czy pojazdy niektórych firm z tego kraju w 2014 r. przewożą produkty naftowe na Litwę.
Ponieważ wiele działań planowanych jest za granicą, prawnicy zajmują się innymi sprawami, w szczególności zamieszkami pod Sejmem, gdzie również toczy się proces A Kandrotasa, rozprawa zaplanowana na listopad nie odbędzie się, sąd zbierze się na rozprawę dopiero w dniu 3 lutego przyszłego roku.
ELTA przypomina, że w tej sprawie A. Kandrot-Celofan i inni skazani otrzymali w Państwowym Inspektoracie Skarbowym Powiatu Kowieńskiego łącznie ponad 1,5 mln euro, a sam A. Kandrot-Celofan został skazany na cztery lata więzienia, ale wyrok nie weszło jeszcze w życie, ponieważ A. Kandrotas-Celofanas i inni skazani złożyli przeciwko niemu apelację.
Sąd Rejonowy w Kownie, który w listopadzie ubiegłego roku wydał wyrok w tej sprawie, częściowo zaspokoił roszczenia cywilne Państwowego Inspektoratu Skarbowego Okręgu Kowieńskiego: zasądził 571 tys. dolarów na rzecz A. Kandrota-Celofana i skazanego Romo Jabłońskiej. Podatek od towarów i usług (VAT) w euro od A. Kandroto-Celofana, R. Jablonskasa i Andriasa Šarkauskasa – 101,5 tys. VAT i akcyza od A. Kandroto-Celofano i Audrias Rutė – 831,8 tys. EUR VAT, od A. Kandroto-Celofano, A. Rutė i A. Šarkauskas – 30,9 tys. akcyza w euro.
W tej sprawie Sąd Rejonowy w Kownie ustalił, że R. Jablonskas jako dyrektor spółki oraz A. Kandrotas jako rzeczywisty dyrektor i udziałowiec tej spółki celowo w sposób oszukańczy prowadzili księgi rachunkowe spółki działającej jako a grupa współpracowników. w 2014 roku.
Sąd ustalił także, że R. Jablonskas, A. Kandrotas-Celofanas i A. Šarkauskas, działając jako grupa wspólników, podjęli w 2014 roku decyzję o zakupie produktów naftowych od niemieckich przedsiębiorstw z zerową stawką podatku od wartości dodanej (VAT) i odsprzedaży ich podatkowo -bezpłatny. dokumenty księgowe różnym podmiotom gospodarczym i sprzedają część zakupionych produktów naftowych na podstawie fikcyjnych dokumentów firmowych (faktur VAT), wykazując w dokumentach, że część zakupionych produktów naftowych sprzedawana jest rumuńskiej spółce ze zerową stawką podatku VAT.
Ze sprawy wynika, że za pieniądze niewiadomego pochodzenia za kwotę 230 tys. zakupiono 25 ton produktów naftowych. Za 687 euro bez VAT przywieziono je na Litwę traktorami firmy kierowanej przez A. Šarkauskasa.
W ramach omawianego wcześniej przestępczego planu R. Jablonskas, A. Kandrotus-Celofanus i A. Šarkauskas sprzedawali zakupione produkty naftowe bez dokumentów księgowych, urzędnicy nigdy nie znali kwoty sprzedaży.
Zdaniem sądu, w celu zatajenia sprzedaży produktów naftowych bez dokumentów księgowych, skazani przedstawiali nieświadomemu księgowemu spółki fałszywe faktury VAT, z których wynikało, że zakupione od niemieckiej spółki produkty naftowe zostały sprzedane Rumuńska firma za 231 000,459 euro bez VAT. Księgowa na polecenie A. Kandrota-Celofana dodała te fikcyjne faktury VAT sprzedaży do rachunków spółki.
Na podstawie faktur księgowa złożyła w Państwowym Inspektoracie Skarbowym Powiatu Kowieńskiego deklarację wartości dodanej, w której podała błędne dane dotyczące sprzedaży produktów naftowych podatnikom VAT UE z zerową stawką VAT, tym samym oszukańczo anulując produkt o wysokiej wartości. zobowiązanie nieruchomościowe na rzecz spółki – podatek VAT płatny do budżetu państwa w wysokości 48 tys. Kwota 444 euro.
Z danych sprawy wynika, że we wrześniu 2014 roku zakupiono produkty naftowe za kwotę ponad 654 tys. dolarów. euro, sprowadzono je na Litwę, firma importująca na Litwę produkty naftowe musiała przeliczyć i zadeklarować 137 tys. euro. 346 euro z podatkiem. Bez dowodu wykorzystania towaru do dostaw podlegających opodatkowaniu VAT nie przysługiwała jej kwota 137 tys. Odliczenie podatku VAT w wysokości 346 euro – czyli kwotę tę trzeba było wpłacić do budżetu.
Ponadto organy ścigania ustaliły, że A. Kandrotas-Celofanas, R. Jablonskas i A. Šarkauskas z góry zgodzili się na popełnienie poważnego i długotrwałego przestępstwa – z naruszeniem ustalonej procedury zakupu oleju lekkiego od niemieckiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością . , który jest wyrobem akcyzowym, na import go na Litwę i sprzedaż bez dokumentów księgowych różnym podmiotom gospodarczym bez płacenia obowiązkowej akcyzy.
W 2014 roku zakupiono od niemieckiej firmy 2065949 kg (2065,94 t) lekkiego oleju opałowego na podstawie faktury VAT nr 81 za 1 milion. 623 tys. 879 euro nie zgłoszono, a ponad 53 tys. nie wypłacono. akcyza w euro.
Badacze ustalili, że zasadniczo podobnych czynów przestępczych dopuściła się inna firma, która nie posiadała koncesji na hurtowy obrót produktami naftowymi luzem, nie posiadała koncesji na obrót wyrobami energetycznymi oraz nie posiadała zarejestrowanych zbiorników na paliwo.
Paliwo to przywieźli traktory polskich przewoźników oraz w ramach realizacji omawianego wcześniej przestępczego planu A. Kandrotas-Celofanas i Audrius Rute za ponad 4 miliony. Produkty naftowe zakupione w euro – 4,7 tys. ton – jedna tona została sprzedana niezidentyfikowanym w toku dochodzenia podmiotom gospodarczym bez dokumentów księgowych za kwotę nieustaloną w toku dochodzenia wstępnego oraz poprzez ukrywanie sprzedaży produktów naftowych bez dokumentów księgowych.
Po nabyciu produktów naftowych od niemieckich firm z zerową stawką VAT i sprzedaży ich bez dokumentów księgowych różnym podmiotom gospodarczym, księgowa otrzymała polecenie złożenia deklaracji VAT do Państwowego Inspektoratu Skarbowego Powiatu Kowieńskiego. Księgowa wprowadziła w nich znane błędne dane dotyczące zakupu towarów firmy w krajach UE i ich sprzedaży podatnikom VAT UE z zerowymi odsetkami, firma nie zgłosiła i nie wpłaciła do budżetu państwa łącznie 831 tys. dolarów. 792 euro z podatkiem.
Po ogłoszeniu wyroku i skazaniu A. Kandrots-Celofana na cztery lata pozbawienia wolności Sąd Rejonowy w Kownie zauważył, że mężczyzna nie dopuścił się odosobnionych czynów przestępczych, lecz trwały one dość długo i że w jego ramach funkcjonowały dość skomplikowane i zagmatwane schematy przestępcze. używany. , sąd nie widział powodu, aby A. Kandrots – Celofan odroczył wykonanie kary.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”