Posłowie zatwierdzają przystąpienie UE do Konwencji o ochronie kobiet przed przemocą

W środę Parlament Europejski zatwierdził przystąpienie Unii Europejskiej do Konwencji stambulskiej, przełomowego traktatu międzynarodowego chroniącego kobiety przed przemocą, i wezwał do tego państwa członkowskie, które jeszcze tej konwencji nie ratyfikowały.

„To jest głosowanie dla tych wszystkich milionów kobiet, które żyją w przemocy, które żyją w niepewności i strachu, i mówimy tu i teraz, że Europa nie ma absolutnie żadnej tolerancji dla przemocy wobec kobiet” – powiedział eurodeputowany i sprawozdawca w tej sprawie , Arba Kokalari. .

Konwencja stambulska została przygotowana w 2011 r. przez Radę Europy, międzynarodową organizację praw człowieka niezrzeszoną w UE. Dokument, który wszedł w życie w 2014 r., nakłada na sygnatariuszy obowiązek opracowania przepisów zapobiegających i ścigających przemoc wobec kobiet.

Chociaż Komisja Europejska zaproponowała przystąpienie UE do tej konwencji w 2016 r., blok 27 państw jeszcze tego nie zrobił, ponieważ nie wszystkie państwa członkowskie ją ratyfikowały.

Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja wciąż zwlekają z ratyfikacją konwencji, a Parlament Europejski wezwał te państwa członkowskie do niezwłocznego uczynienia tego.

Kraje te sprzeciwiają się używaniu słowa „płeć” w tekstach i programach edukacyjnych, w tym niestereotypowych ról płciowych.

Polska, która ratyfikowała konwencję, ogłosiła zamiar wystąpienia z tych samych powodów.

Parlament Europejski zauważył, że po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE blok może ratyfikować konwencję większością ważoną państw członkowskich.

Ratyfikacja konwencji na poziomie UE – która ma nastąpić oficjalnie w czerwcu – będzie obowiązywała w całym bloku, ale znaczenie takiej ratyfikacji będzie w dużej mierze symboliczne. Konwencja byłaby stosowana wyłącznie przez instytucje państwowe i byłaby stosowana również w obszarach współpracy sądowej w sprawach karnych i azylowych.

Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli z zadowoleniem przyjęła głosowanie w parlamencie, nazywając je „historycznym krokiem naprzód, który stanowi mocny sygnał o znaczeniu praw kobiet w Unii Europejskiej”.

Według danych Agencji Praw Podstawowych UE z 2014 r. jedna na trzy kobiety w Unii Europejskiej, czyli 62 miliony, doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. kobiet, a połowa kobiet z sąsiedztwa przynajmniej raz była molestowana seksualnie przed ukończeniem 15 roku życia.

Jak dotąd konwencja stambulska została ratyfikowana przez 37 krajów, a najpóźniej w 2022 r. przystąpią Wielka Brytania i Ukraina.

Turcja wycofała się z konwencji w 2021 roku i jest jedynym krajem, który jak dotąd zdecydował się na taki krok.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *