W domu-muzeum A. i P. Galaunis, otwarcie wystawy Ireny Piliutytė „Wczoraj, dziś i zawsze… Portrety osobistości kultury litewskiej – pionierów pisarstwa, księgarzy, prezydentów Litwy”.
Od D. Kleina do G. Nausedy
Rzadko kiedy wystawa ma tak silny potencjał edukacyjny – pojawiają się na niej osobowości, które są jak fundamenty i podtrzymywacze kultury litewskiej, ważni architekci, budowniczowie i projektanci budowy Narodu.
W starannie tkanych gobelinach artysty tekstylnego I. Piliutytė widzimy portrety najwybitniejszych pionierów i twórców litewskiego pisma i literatury, księgarzy i litewskich prezydentów. Wśród nich są nie tylko twarze znanych aktorów – Martynasa Mažvydasa, Kristijonasa Donelaitisa, Jurgisa Bielinisa czy Antanasa Smetonasa, ale także rzadko słyszane nazwiska i osobowości Danielusa Kleina, Adalbertsa Becenbergera, Stasia Neteckisa.
Wystawa jest doskonałą okazją do przypomnienia wszystkich prezydentów Litwy, w tym jedynego portretu kobiety Dalii Grybauskaitė oraz portretu obecnego prezydenta Gitanasa Nausėdy. Jest to ostatnia praca z cyklu gobelinów powstałego w 2022 roku. Artysta tworzy ten cykl od 2009 roku.
Podróż przez historię
Twórca, który czyta książki historyczne i podziwia litewskich wychowawców, nie męczy się organizowaniem wycieczek szlakami narodowej historii. Najważniejsze przystanki podróży poświęcone są tym, którzy wnieśli dar języka litewskiego do czasów nowożytnych, umożliwili powstanie literatury i kultury litewskiej oraz przyczynili się do powstania i utrzymania państwa.
Stale dodawany cykl portretów najpierw rysuje perspektywę odpowiedzialnego kulturowo, obywatelskiego spojrzenia na znaczenie dokumentacji. Są inne wartości. Tematyka prac i wielowarstwowa technika pozwalają otworzyć się na przestrzenność wyobraźni i możliwości tworzenia osobistej relacji. W końcu w długim procesie tworzenia tkaniny tekstylnej, w miarę jak autorka przeplata nić, splatając wiele wątków myślowych i emocjonalnych, wplata się coraz bardziej wszechstronna rozmowa z przedstawioną osobowością.
Tematyka prac i wielowarstwowa technika pomagają otworzyć przestrzeń wyobraźni i możliwość stworzenia osobistej relacji.
Znaczenie komunikacji wewnętrznej
„Zbiegłem się z ich światem, dodałem własne odczucia, bo ci ludzie zrobili więcej, niż mogli” – tłumaczy autor. Widz może także zbudować własną relację z przedstawioną osobą, obserwując wyłaniające się z głębi czasu różne cechy, pojawiające się nowe wątki, kolory i kształty. Wymóg podobieństwa do portretu nie jest już tak ważny – ważniejsza staje się umiejętność tworzenia wewnętrznego połączenia.
Choć tonacja kolorystyczna jest bliska malarskiej ekspresji, oszczędny wizualnie znak portretowy prowadzi do uogólnionego i epickiego dyskursu charakterystycznego dla sztuki monumentalnej. W wyjątkowy sposób oddaje ulotny upływ czasu, potencjał ożywienia pamięci i trwałą siłę ciężkiej pracy.
W arrasach I. Piliutytė spotykają się szerokość epoki i momentu w życiu człowieka, długie procesy nauki pisania i zawieszony w czasie fragment portretu osoby, znaczenie aktywności osobowości i wąska ścieżka barwnych przędza. Ścieżka prowadząca do gęstej sieci językowej, kulturowej, historycznej samoświadomości i poczucia własnej wartości.
Z biografii
I. Piliutytė (ur. 1942) mieszkająca i tworząca w Kownie artystka tekstylna. Członek Litewskiego Związku Artystów Artystów Grupy ESAME, twórca gatunku portretów rzadko spotykanego w tekstyliach w naszym kraju – jego seria portretów tekstylnych przemierzała Litwę od małych miasteczek do ważnych instytucji w kraju. Artysta miał około pół tuzina wystaw na Litwie, uczestniczył w międzynarodowych wystawach i projektach tekstylnych w USA, Niemczech, Japonii, Francji, Włoszech, Holandii, Hiszpanii, Polsce i Rosji. Jego prace należą do kolekcjonerów hiszpańskich i amerykańskich. Wpływ na twórczość mieli Liudas Truikys, Zenonas Varnauskas, Rūta Luckienė, Jadvyga Mozūraitė-Klemkienė.
Co? Wystawa „Wczoraj, dziś i zawsze… portrety osobistości kultury litewskiej – pionierów pisarstwa, księgarzy, prezydentów Litwy”.
Lub? W domu-muzeum A. i P. Galauniasów.
Gdy? Ważny do 10 czerwca.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.