Portret bywalca teatru i najpopularniejsze spektakle w 2022 roku.

Najpopularniejszy w 2022 roku spektakl w sieci sprzedaży biletów – „Lekcja” w reżyserii Rolanda Kazla. Fot. E. Jankauskas.

w 2022 Zainteresowanie teatrem litewskiej publiczności było ogromne. Nie tylko osobiste wysiłki widzów teatralnych, aby kupić bilet na to czy inne przedstawienie, ale także statystyki pokazują, że w sieci dystrybucji biletów „bilietai.lt” i na platformie zarządzanej zakupiono ponad 1,2 miliona biletów na różne przedstawienia teatralne przez nich „teatra.lt”. biletów, dwa razy więcej niż w 2021 roku.

Z badań przeprowadzonych przez sieć dystrybucji biletów „bilietai.lt” wynika, że ​​najwięcej biletów do teatru zakupili mieszkańcy Wilna (62%), Kowna (15%) i Kłajpedy (5%). Wyniki nie są zaskakujące – to właśnie w tych miastach odbywa się najwięcej wydarzeń.

Nic dziwnego, że do teatru przychodzą głównie kobiety – stanowią one 64% widowni teatralnej. Z badań wynika, że ​​jest to wynik zbliżony do ogólnego trendu frekwencji na imprezach, gdzie kobiety są najczęstszymi gośćmi nie tylko w teatrze, ale w ogóle na wszystkich wydarzeniach.

Jeśli chodzi o wiek, to główną widownią teatru w ubiegłym roku była młodzież, w której dominowali ludzie w wieku 25-34 lat. odwiedzających, następnie 35-44-latków i 45-54-latków. Grupy wiekowe. Najmniej aktywne były osoby powyżej 65 roku życia. Być może nie jest to też zaskakujące, ponieważ osoby w tej grupie wiekowej to emeryci, których dochody nie zawsze pozwalają na uczestnictwo w płatnych imprezach kulturalnych.

Najpopularniejszymi miesiącami w teatrze są listopad i grudzień, najmniej popularne są miesiące letnie. To też nie jest zaskakujące, ponieważ kina zwykle kończą sezon pod koniec maja, a rozpoczynają w połowie września lub nawet później.

Z badań wynika, że ​​widzowie przychodzą na spektakle w ten sam sposób każdego dnia tygodnia – różnica między najpopularniejszym dniem (wtorek) a najmniej popularnym (niedziela) jest bardzo mała.

Informacje o wydarzeniach w sieci „bilietai.lt” są najczęściej wyszukiwane wieczorem, najczęściej między 20:00 a 22:00. Ponad połowa (56%) zwiedzających wyszukuje wydarzenia teatralne za pomocą smartfonów, 44% korzysta z komputerów, a nieco ponad 1% z tabletów.

Oprócz sieci „bilietai.lt” należącej do UAB „Nacionalinis bilietų platintojas” i jej platformy „teatrai.lt”, bilety na wydarzenia na Litwie są dystrybuowane przez „Tiketa”, „Kakava .lt” i „Ticketmarket” . lt”.

Według danych „bilietai.lt” i „teatrai.lt” najpopularniejszymi wydarzeniami teatralnymi w 2022 roku były:

Najpopularniejsze programy

  1. „Lekcja” ze spektaklu E. Ionesco, reż. Rolandas Kazlas;
  2. „Idea postępu w 1892 roku” z opowiadania ST Kondrota, reż. R.Kazlas
  3. „Dama pik”, reż. Anželika Cholina, Anželika Cholina Teatr Tańca;
  4. „Cudowne rzeczy”, reż. Kiril Glushaev, teatr „Inny róg”;
  5. „Śpiąca” na podstawie sztuki Mariusa Ivaškevičiusa, reż. Oskars Korszunow, LNDT;
  6. „Zwierzęta hodowlane. XXI wiek”, na podstawie sztuki Rimantasa Kmity na podstawie opowiadania G. Orwella, reż. Paulius Tamole, LNDT;
  7. „Emigranci”, reż. Dariusz Gumauskas;
  8. „Wujek Wania”, reż. Tomi Janežič, Teatr Mały w Wilnie;

Najpopularniejsze komedie teatralne

  1. „Może nie robimy tragedii”, reż. Szymon Aszkelavicius;
  2. „Czekaj, mam dzisiaj finał!”, reż. Balys Latenas;
  3. „Nieplanowana randka”, reż. Ričardas Vitkaitis, „Teatr aktora”
  4. „(A)pułapka lojalności”, reż. Ričardas Vitkaitis, „Inny teatr”;

Inne przedstawienia teatralne

  1. Spektakl operowy „Słońce i morze”;
  2. „Wielki teleport do świata gry”;
  3. Cirque du Soleil – OVO
  4. Balet „Jezioro łabędzie”, prezentowany przez międzynarodową grupę baletową „International Festival Ballet”;

Najpopularniejsze stand-upy

  1. „Klub Humoru” z programem „A tous les sauces”;
  2. „Stań w obronie Ukrainy”;
  3. „Klub humoru” z programem „Sur la route 3”;
  4. Stonkus, Katleris & Bartuševičius: #MantaiNamie.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *