Znana runda cenowa rozpoczęła się w dziale mleka sklepu w Puńsku.
400-gramowy pojemnik kwaśnej śmietany kosztuje tutaj około 50-60 eurocentów, podczas gdy na Litwie za tę samą kwotę płacimy 1,49.
Produkt używany niemal w każdym gospodarstwie domowym, czyli mleko, kosztuje w Polsce około 50 eurocentów. To samo 3,2%. tłuste mleko przywiezione z Polski kosztuje dla kupującego na Litwie 75 eurocentów.
Cena topionego sera u sąsiadów jest również bardzo dobra. Opakowanie 250 gramów kosztuje tam 1,98 euro. Na Litwie paczka sera o tej samej wadze kosztuje więcej – 2,25 euro.
Masło o zawartości tłuszczu 82% kosztuje w Polsce 1,49 euro, a na Litwie tyle samo masła kosztuje 1,99 euro.
Mięso można kupić znacznie taniej w Polsce
Litwini są jednym z narodów, które spożywają najwięcej mięsa na świecie. Każdy z nas wkłada do żołądka około 95 kilogramów produktów pochodzenia zwierzęcego rocznie.
Boczek wieprzowy kosztuje w Polsce 2,80 euro. Schab i karczek około 4 euro.
Boczek znajdujący się na półce litewskich produktów kosztuje 4,29 euro, a schab i karkówka około 5,70 euro za kilogram.
Świeży kurczak jest też tańszy w Polsce. Kilogram fileta kosztuje tu 3,76 euro. Na Litwie – 50 centów drożej. Skrzydełka z kurczaka w sklepie w Polsce – 1,55 EUR. Cena na Litwie wynosi 1,99 EUR.
Co ciekawe, alkohol można kupić w Polsce prawie dwukrotnie drożej niż na Litwie.
Chleb w Polsce jest tańszy
Ten rok jest rokiem drogich warzyw, ponieważ cena ziemniaków na Litwie podwoiła się. I tu Polacy nie są daleko w tyle za nami.
Za kilogram ziemniaków płacą 0,44 euro, podczas gdy najtańsze ziemniaki na Litwie kosztują 0,53 euro. Tyle samo kosztują hiszpańskie ogórki, a polskie pomidory są jeszcze tańsze o 57 centów.
W asortymencie wyrobów piekarniczych ceny litewskie również zyskują na popularności.
Czarny chleb litewski (700 g) kosztuje w Polsce około 1 euro. To samo dotyczy białego chleba, zwanego też flatbread, który tutaj również kosztuje ok. 1 euro.
Podobny rodzaj wiejskiego domowego chleba na Litwie kosztuje 1,25 EUR i cena rośnie, podczas gdy biały chleb zaczyna się od 1,20 EUR i cena rośnie.
W Polsce ropa jest znacznie tańsza
Tłoczenie naleśników jest też bardziej opłacalne dla Polaków. Cena za litr oleju w Polsce wynosi 1,77 EUR. A smażenie oleju litewskiego jest droższe – litr kosztuje 2,59 euro.
Kilogramowa paczka białej mąki kosztuje w Polsce 0,66 euro, podczas gdy na Litwie cena najlepszej jakości mąki pszennej to 1,05 euro.
Tańsze są też w Polsce gotowe produkty mączne. Dobrej jakości włoski makaron kosztuje 1 EUR, a na Litwie 1,39 EUR. Cóż, weź majonez i noś go w pudełkach. Majonez tej samej firmy jest w Polsce tańszy nawet o 0,62 EUR.
Pieluchy i papier toaletowy są też znacznie tańsze w Polsce.
W polskim supermarkecie 8 rolek papieru toaletowego kosztuje 2,20 euro, ale można znaleźć tańsze.
W litewskim supermarkecie paczka takiej samej ilości papieru toaletowego kosztuje 3,78 euro i jest najtańszym, jaki udało mi się znaleźć za tę samą kwotę.
W Polsce pieluchy kosztują od 14 euro, podczas gdy na Litwie taka sama duża paczka kosztuje 18,48 euro.
Dlaczego Polacy płacą więcej?
W Polsce są znacznie droższe produkty spożywcze, takie jak jajka. Na Litwie kosztują tylko 0,89 euro, w Polsce – 1,43 euro.
Polacy płacą prawie 50 groszy więcej za banany, trochę więcej za cukier. Kilogram cukru kosztuje w Polsce około 0,70 euro, a na Litwie 0,55 euro.
Zespół kreatywny „Karštai su tv3.lt” wyliczył, że gdyby kupił wszystkie tańsze produkty wymienione w Polsce, po jednej jednostce i jednym kilogramie, zaoszczędziłby do 17 euro 96 centów. Co prawda za tydzień ceny powinny być jeszcze tańsze, bo zacznie działać rządowa pomoc dla wstrząsanych inflacją Polaków.
Zobacz pełne porównanie cen w filmie na początku artykułu.
Oglądaj program „Karštai su tv3.lt” w każdy poniedziałek o 19:30 w telewizji TV3.
OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM TUTAJ:
Artykuł został przygotowany na podstawie programu telewizyjnego TV3 „Karštai su tv3.lt”.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.