Od 12 do 18 czerwca średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej giełdy „Nord Pool” wzrosła o 32% w porównaniu z poprzednim tygodniem. z 84 EUR/MWh do 111 EUR/MWh. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena wzrosła o 24%. i osiągnął 105 EUR/MWh.
„W zeszłym tygodniu na Litwie było mniej słońca i wiatru, więcej wytwarzały elektrownie cieplne – około 43%. Wszystkie lokalne generacje. Wyprodukowana tutaj energia elektryczna stanowiła tylko około jednej trzeciej litewskiego zużycia, reszta pochodziła z importu z krajów sąsiednich. import z Finlandii przez Estonię i Łotwę został zastąpiony importem z Polski, w związku z dwutygodniowym remontem łącza elektroenergetycznego EstLink 2 między Estonią a Finlandią Ponadto, w związku z pracami na szwedzkiej sieci wewnętrznej, połączenie NordBalt między Litwą a Finlandią Szwecja została częściowo ograniczona w środku tygodnia.
Chociaż wzrost cen w naszym regionie jest częściowo związany z ograniczonymi przepustowościami, ceny energii elektrycznej rosną również w innych obszarach biznesowych NordPool. Powodem tego jest to, że zaczęło się lato – wraz ze wzrostem temperatury zapotrzebowanie na energię elektryczną dla urządzeń chłodzących zaczyna rosnąć. Ponadto, gdy nadchodzi ciepła pogoda, produkcja energii wiatrowej gwałtownie spada, a po wiośnie produkcja hydroelektryczna spada do minimum. Z tych powodów elektrownie cieplne produkują więcej, a ceny gazu ziemnego rosną. Oczekuje się jednak, że w tym roku unikniemy drastycznych podwyżek cen dzięki lepszemu przygotowaniu – powiedział dyrektor działu strategii Litgrid Liutauras Varanavičius.
Zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrosło w zeszłym tygodniu o 1%. i osiągnął 200 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczyły 36%. zużycia energii elektrycznej w kraju. Łącznie w ubiegłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 73 GWh energii elektrycznej, czyli 23%. mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy produkcja osiągnęła 94 GWh.
Elektrownie cieplne wyprodukowały w zeszłym tygodniu najwięcej prądu na Litwie, ich produkcja wzrosła o 43%. od 26 GWh do 31 GWh. Zmniejszyła się zwłaszcza produkcja wszystkich pozostałych rodzajów elektrowni
elektrownie słoneczne i wiatrowe. Elektrownie słoneczne wytwarzały 44 proc. mniej, ich produkcja spada z 30 GWh do 17 GWh w dni powszednie. Farmy wiatrowe, które dwa tygodnie temu wyprodukowały 25 GWh, w zeszłym tygodniu wygenerowały 42 proc. minus – 14 GWh. W ciągu tygodnia elektrownie cieplne wyprodukowały 43%. Z energii elektrycznej produkowanej na Litwie elektrownie słoneczne – 23%, elektrownie wiatrowe – 20%, elektrownie wodne – 10% i inne elektrownie – 3%.
Według stosunku importu i eksportu (słodkich) 65 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem import ogółem wzrósł o 9%, ze 151 GWh do 165 GWh. Różnicując import kraju, 64% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 10%. z Łotwy, a pozostałe 26% zostało sprowadzone przez granicę do Polski.
Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy zmniejszył się o 23%. od 40 GWh do 31 GWh. 79 proc. litewskiego eksportu trafiało na Łotwę, a pozostałe 21 proc. do Polski przez LitPol Link.
Wykorzystanie przepustowości łącza „LitPol Link” dla przepływu energii elektrycznej osiągnęło 11%. wobec Polski i 54 proc. w kierunku Litwy. Wykorzystanie przepustowości NordBalt wyniosło 0%. W kierunku Szwecji i 95 proc. w kierunku Litwy.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”