Polskie sukcesy w tenisie ziemnym

Za sprawą triumfów Igi Świątek polscy tenisiści są dziś na ustach wszystkich. Ale Iga nie jest pierwszą polską zawodniczką, której udało się osiągnąć sukces w tej dyscyplinie.

Wojciech Fibak

Wojciech Fibak to jeden z najbardziej utytułowanych polskich tenisistów w historii. Wojciech Fibak to jedna z najważniejszych postaci w historii polskiego tenisa. Jego osiągnięcia w grze pojedynczej i podwójnej stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń polskich tenisistów. Urodził się 30 sierpnia 1952 roku w Poznaniu. Jego kariera sportowa trwała od lat 70. do początku lat 80. XX wieku i, ponieważ przypadła na lata ciężkiej komuny, sukces polskiego sportowca na arenie międzynarodowej cieszył podwójnie. W ciągu swojej kariery zdobył 15 tytułów singlowych i 52 tytuły deblowe na arenie międzynarodowej. Udało mu się czterokrotnie wejść do ćwierćfinału w turniejach wielkoszlemowych.

Fibak był również znakomitym deblistą. W ciągu swojej kariery zdobył 52 tytuły deblowe, w tym 7 na turniejach wielkoszlemowych. W latach 1978-1981 Fibak grał w parze z Tomaszem Wiktorowskim, z którym osiągnął największe sukcesy w grze podwójnej. Wojciech Fibak zakończył swoją karierę sportową w 1987 roku. Po zakończeniu kariery sportowej zaczął działać w biznesie, m.in. w branży nieruchomości i sportowej.

Agnieszka Radwańska

Tej polskiej „rakiety” przedstawiać chyba nie trzeba. Radwańska zdobyła w swojej karierze 20 tytułów singlowych WTA Tour, dwa tytuły deblowe, a 9 lipca 2012 roku osiągnęła najwyższy w karierze ranking singlowy – nr 2. Jej osiągnięcia obejmują zwycięstwo w kończącym sezon 2015 WTA Finals, sześciokrotnie nagrodę Fan Favourite Award Women’s Tennis Association (WTA), pięciokrotnie Shot of the Year oraz regularnie Shot of the Month.

Radwańska zdobyła w swojej karierze szereg tenisowych wyróżnień. Jest pierwszą polską zawodniczką, która dotarła do finału wielkoszlemowego singla (Wimbledon 2012), pierwszą, która wygrała WTA Finals (w 2015 roku), pierwszą, która sięgnęła po tytuł singlowy WTA Tour (Nordic Light Open w 2007 roku), a także była częścią pierwszej polskiej drużyny, która sięgnęła po Puchar Hopmana w 2015 roku. Ponadto zdobyła nagrodę WTA dla najbardziej imponującego debiutanta w 2006 roku, a także ośmiokrotnie kończyła rozgrywki w top 10 rankingu rocznego (w tym sześć razy z rzędu od 2011 do 2016 roku). Radwańska jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych tenisistek, które nigdy nie wygrały majora; jej osiągnięcia wśród polskich zawodniczek dopiero niedawno zostały pobite przez Igę Świątek.

Hubert Hurkacz

Hubert zajmował wysokie miejsce w rankingu światowym ATP (nr 9 w singlu) które po raz pierwszy osiągnął w listopadzie 2021 roku, co czyni go najwyżej notowanym Polakiem w historii singli. Zdobył sześć tytułów singlowych ATP Tour, w tym tytuł Masters 1000 podczas Miami Open w 2021 roku. Dzięki wygranej stał się pierwszym Polakiem, który zdobył tytuł ATP Masters 1000. Hurkacz ma również najwyższy w karierze ranking światowy nr 30 w deblu, który osiągnął w czerwcu 2022 roku. Hurkacz jest graczem wszechstronnym. Przy wzroście 1,96 m posiada również potężny serwis do 243 km/h!

Po raz pierwszy Hurkacz przebił się do pierwszej setki w 2018 roku po osiągnięciu drugiej rundy 2018 French Open i 2018 US Open. W tym samym roku zakwalifikował się do Next Generation ATP Finals, gdzie wygrał z Jaume Munarem, ale przegrał z Francesem Tiafoe i Stefanosem Tsitsipasem. W 2019 roku zdobył swój pierwszy tytuł ATP podczas Winston-Salem Open 2019. Gdyby przyszło wam do głowy złożenie zakładu u buka, Hurkacz jest zdecydowanie dobrym typem. Zakladybukmacherskie.net wyjaśniają jak obstawiać mecze tenisowe i nie tylko.

W następnym roku pokonał trzech wyżej notowanych przeciwników w 2020 ATP Cup i dotarł do półfinału 2020 ATP Auckland Open. Tym samym wszedł do pierwszej trzydziestki światowych rankingów. W 2021 roku, po zdobyciu swojego drugiego i trzeciego tytułu singlowego, dotarł do swojego pierwszego półfinału Wimbledonu w 2021 roku i stał się drugim Polakiem, który wystąpił w półfinale Wielkiego Szlema po Jerzym Janowiczu w 2013 roku.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *