Polskie śledztwo: Ukraińska rakieta przeciwlotnicza spadła w Polsce w zeszłym roku

Jakub Orzechowski. Zdjęcie: Agencja Wyborcza.pl/Scanpix.

Polscy eksperci doszli do wniosku, że ukraiński rakieta przeciwlotnicza wystrzelona w odpowiedzi na rosyjski atak spadła w ubiegłym roku w polskiej wsi Przewod i zabiła dwie osoby – podała we wtorek „Rzeczpospolita”, powołując się na swoje źródła.

15 listopada 2022 r. w wyniku eksplozji w suszarni zboża w Pżewodzie niedaleko granicy z Ukrainą zginęło dwóch cywilów. Tego dnia siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak na Ukrainę, wystrzeliwując około 100 rakiet w stronę ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

Podejrzenia, że ​​na terytorium Polski mogła spaść rosyjska rakieta, podsyciły obawy, że wojna na Ukrainie może przerodzić się w szerszy konflikt pomiędzy NATO a Moskwą.

Jak podają źródła „Rzeczpospolitej”, eksperci polskiej prokuratury kategorycznie zaprzeczają możliwości wystrzelenia rakiety przez Rosję. Przypuszcza się, że jest to rakieta przeciwlotnicza S-300 5-W-55 wystrzelona z terytorium Ukrainy.

Przedstawiciel Prokuratury Łukasz Łapczyński w komentarzu dla wspomnianej gazety potwierdził, że biegli przekazali swoje ustalenia, zaznaczając jednak, że mają one charakter poufny.

Po pojawieniu się pierwszych doniesień o lądowaniu rakiety w Polsce przywódcy zachodni wyrazili pełne poparcie dla Warszawy, ale nie od razu rzucili się na bezpośrednie obwinianie Moskwy.

Podkreślili jednak, że w każdym razie odpowiedzialność spoczywa na tym drugim, gdyż Kreml od miesięcy bez przerwy atakuje i bombarduje Ukrainę.

Kijów natychmiast oświadczył, że jest to rakieta rosyjska. Nieco później prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że nie wie dokładnie, co się stało.

Kreml ze swojej strony twierdził, że nie ma to nic wspólnego z incydentem w Polsce.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.