Ta decyzja będzie dobrą wiadomością dla Polski, jednego z krajów historycznie przodujących w europejskim e-sporcie. E-sport w kraju jeszcze w 2017r. został przyjęty jako sport. Polskie prawo stanowi, że „każda rywalizacja oparta na aktywności intelektualnej, która pretenduje do osiągnięcia wyniku sportowego” musi być traktowana jako sport.
Przynależność do Komitetu Olimpijskiego pozwoli Polskiemu Związkowi Esportowemu na dalszy rozwój e-sportu w kraju. Jako pełnoprawny członek Komitetu Olimpijskiego stowarzyszenie ma większe możliwości organizacji turniejów, inicjatyw edukacyjnych oraz pracy z dziećmi i młodzieżą w ramach inicjatyw masowych.
Polski związek e-sportowy będzie mógł skorzystać z prawa głosu w komitecie olimpijskim. Uprawnienia te obejmują formułowanie wniosków do władz Polskiego Komitetu Organizacyjnego, udział w działalności statutowej oraz rozwój współpracy z władzami lokalnymi i tradycyjnymi związkami sportowymi.
Polski Związek Esportu od dłuższego czasu rozwija swoją działalność w kraju. Organizacja prowadzi program, który realizuje edukację e-sportową w ponad 50 szkołach w Polsce. Organizacja ściśle współpracuje również z innymi władzami sportowymi, takimi jak Polska Agencja Antydopingowa oraz jest partnerem Międzynarodowej Federacji Sportów Elektronicznych (IESF).
Ponadto Prezydent RP Andrzej Duda współpracował również ze stowarzyszeniem przy projekcie reprezentacji narodowej e-sportu, w ramach którego reprezentacja Polski po raz pierwszy wygrała turniej CS:GO kobiet w 2022 roku. au e-sportowe mistrzostwa świata na Bali w Indonezji.
Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, powiedział w oświadczeniu: „Bardzo się cieszę, że olimpizm otwiera się na nowy obszar, a e-sport to zdecydowanie jeden z tych sportów. to siła, której nie należy lekceważyć.”
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”