Polski touroperator rozpoczynający działalność na Litwie przyciągnie także klientów z Białorusi

Piotr Heniczas, wiceprezes „Itaki” (po lewej) i Dominiks Filipas Milowskis, dyrektor „Itaka Lietuva”. Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).

Na litewskim rynku turystycznym oficjalnie rozpoczyna działalność nowy gracz: Itaka, polski touroperator z ponad 28-letnim doświadczeniem w branży turystycznej. Firma ta próbowała kupić Novatura, ale transakcja nie doszła do skutku. Dlatego „Itaka” zdecydował się samodzielnie wkroczyć na Litwę.

VŽ jako pierwszy poinformował, że największy w Polsce touroperator Itaka Holdings, któremu nie udało się przejąć Novaturasu, największego touroperatora w krajach bałtyckich, rozpoczyna działalność na samej Litwie. Według obserwatorów rynku jedną z przyczyn ekspansji na Litwie jest porozumienie z akcjonariuszami „Novaturo”, które z opóźnieniem się nie powiodło.

Dostrzega to także Piotr Heniczas, wiceprezes Itaki i członek zarządu Itaka Lietuva.

„W Polsce nasze możliwości rozwoju są już prawie wyczerpane. Dlatego zainwestowaliśmy w firmy działające w Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich, na Dominikanie, w Turcji i w Czechach. Od 2009 roku dystrybuujemy naszą ofertę turystyczną na Litwie. Od niedawna , wzrosła liczba podróżnych z Litwy i krajów sąsiednich. Dwa lata temu zdecydowaliśmy się tu zainwestować i tu być. Jak wiecie, rozmawialiśmy o przejęciu Novaturo. Właściwie zgodziliśmy się już na wszystko i skrzyżowaliśmy ramiona partnerzy zaczęli opóźniać proces, a my nie mogliśmy nic zrobić, nawet przygotować się na nowy sezon. „Dlatego postanowiliśmy odstąpić od umowy i samodzielnie rozpocząć działalność na Litwie” – powiedział pan Hénitz.

W styczniu „Itaka Holdings” kupiła 100% udziałów utworzonej pod koniec ubiegłego roku UAB „Itaka Lietuva” od Eugenijasa Rudinskasa, dyrektora agencji turystycznej „Alfaturas”, wynika z danych biura informacji kredytowej „Credit Informacja”.

Według nieoficjalnych informacji Itaka Holdings najpierw poprosiła swoich wspólników na Litwie o założenie spółki, a następnie po prostu ją odkupiła ze względu na prostsze procedury rejestracyjne. Obecnie „Itaka Lietuva” zatrudnia 5 pracowników i jest zarządzana przez Dominikasa Filipasa Milowskiego.

Pod koniec stycznia „Itaka Holdings” uruchomiła także swój litewski portal „Itaka.lt”, na którym informuje, że będzie oferować wycieczki do Albanii, Bułgarii, Grecji i Turcji. Heniczas dodaje, że w tym roku firma nie będzie eksperymentować na rynku litewskim, bo jest już za późno: sezon już się rozpoczął. Ale w przyszłości obiecują oferować produkty, których inni touroperatorzy nie oferują na Litwie.

W sumie „Ithaca” oferuje urlopowiczom wycieczki do ponad 100 różnych miejsc.

Pan Milowski mówi, że na razie firma na Litwie przez jakiś czas skupi się na biznesie: spotkaniach i podpisywaniu umów z biurami podróży, tworzeniu zespołu, próbach uzgadniania wyjazdów sprzedażowych na Łotwę i do Estonii itp.

To przyciągnie klientów z Białorusi

Co więcej, Mariusz Janczukas, prezes „Itaki”, wyraźnie wskazuje, że „Itaka” będzie przez Litwę przyciągać także klientów z Białorusi. W rozmowie z polską prasą Janczuk powiedział niedawno, że z wileńskiego lotniska leci już tyle samo Białorusinów, co z Mińska.

„Itaka” działa na Litwie od 2009 roku i obecnie współpracuje z 250 agentami oferującymi swoje wycieczki, jednak loty do Litwinów dotychczas oferowane były wyłącznie z polskich miast, głównie z Warszawy.

Na Litwie działają obecnie trzej touroperatorzy: „Novaturas”, „Tez Tour” i „Kidy Tour”.

GALERIA ZDJĘĆ WEB_Ithaca (7 zdjęć)

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.