Polski Sąd Najwyższy uchylił przychylność prezydenta dla wysokiego urzędnika i jego pomocników

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

We wtorek Sąd Najwyższy w Polsce uchylił kontrowersyjne prezydenckie ułaskawienie wysokiego urzędnika państwowego i trzech jego podwładnych i zarządził nowy proces.

Decyzja, która została podjęta w wyniku wieloletniej batalii prawnej, jest niewłaściwa i sprzeczna z interesami partii rządzącej. To rzadki akt niezależności sądu po latach rządów PiS i dążeń prezydenta Andrzeja Dudy do większej kontroli nad sądownictwem.

Jeden z prawników A. Duda skrytykował decyzję sądu i stwierdził, że nie ma prawa odwołać ułaskawienia. Przedstawiciel partii rządzącej Rafał Bochenek nazwał decyzję sądu niedemokratyczną.

Politycy opozycji, którzy zarzucają instytucjom rządowym podważanie norm demokratycznych, z zadowoleniem przyjęli decyzję sądu w sprawie Mariusza Kamińskiego, który jest obecnie ministrem spraw wewnętrznych i szefem tajnych służb.

To nie pierwszy atak PiS w ostatnich dniach. W niedzielę niezadowolenie z rządu objawiło się masowymi protestami na ulicach Waruwy i innych miejscowości. W poniedziałek Sąd Najwyższy Unii Europejskiej orzekł, że kluczowy element transformacji polskiego systemu sądownictwa narusza prawo UE.

W 2015 roku sąd skazał Kamińska na trzy lata nadużycia władzy, którego dopuścił się w latach 2007-2009, kiedy kierował państwową służbą antykorupcyjną Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Skazani zostali także jego były zastępca Maciejus Wasikas, obecnie wiceminister spraw wewnętrznych, oraz dwóch innych urzędników z biura antykorupcyjnego.

Odwołali się od wyroków, ale w 2015 r. A. Duda ułaskawił ich, choć sąd apelacyjny nie rozpatrzył jeszcze jego apelacji.

Ułaskawienie nastąpiło dzień po powołaniu Kamińskisa na stanowisko ministra tajnych służb w nowym rządzie powstałym po zwycięstwie PiS w wyborach w 2015 r. Kamiński jest sojusznikiem Jarosława Kaczyńskiego, zagorzałego lidera lewicy.

W tamtym czasie takie ułaskawienie spotkało się z krytyką, gdyż wielu ekspertów prawnych argumentowało, że ułaskawienie Prezydenta powinno być udzielone tylko w przypadkach, w których wszystkie apelacje zostały już rozpatrzone.

We wtorek Sąd Najwyższy w orzeczeniu prejudycjalnym stwierdził, że A. Duda nie miał uprawnień do ułaskawienia.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.