Polski rząd pod presją w związku ze skandalem wizowym przed wyborami antyimigracyjnymi
„W wyniku działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymano siedem osób” – poinformował w piątek na portalu społecznościowym X przedstawiciel polskich służb Stanisław Zarynas.
Według prokuratury, która prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomych oszustw wizowych, trzy z siedmiu osób zostały aresztowane.
Polskie media podały, że w projekt zaangażowane było Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które opozycyjna Platforma Obywatelska określiła mianem „największego polskiego skandalu XXI wieku”.
Wśród zatrzymanych nie ma ani jednego funkcjonariusza publicznego.
Jak donoszą media, w niektórych krajach za pośrednictwem polskich konsulatów i niektórych firm zewnętrznych stworzono system wydawania wiz Schengen osobom z Bliskiego Wschodu i Afryki w zamian za pieniądze.
Władze twierdzą, że w programie mogło uczestniczyć kilkaset polskich wiz pracowniczych, podczas gdy opozycja twierdzi, że rzeczywista liczba może sięgać nawet 250 000.
Skandal doprowadził w zeszłym tygodniu do dymisji wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, choć oficjalnym powodem jego odejścia była tzw. niedostateczna współpraca.
Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) od lat stosuje retorykę antyimigracyjną, postrzeganą jako jedna z głównych przyczyn zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.
Organizacje pozarządowe zarzucają rządowi zawracanie migrantów, którzy nielegalnie próbują przekroczyć białoruską granicę i odrzucanie uzasadnionych wniosków o azyl.
W zeszłym roku Polska zakończyła budowę płotu wzdłuż granicy mającego odstraszać nielegalnych migrantów i rozmieściła tam tysiące żołnierzy.
Dwa lata temu przez białoruską granicę do Polski, Łotwy i Litwy zaczęła napływać duża liczba migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, starających się o wjazd do Unii Europejskiej.
Władze tych krajów oskarżyły Mińsk i Moskwę o to, że napływ migrantów stanowi część ataku hybrydowego mającego na celu destabilizację regionu, czemu Mińsk zaprzecza.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”