Polski premier ucieszył się ze skrajnie prawicowego zwycięstwa we Włoszech

Premier Polski Mateusz Morawiecki. Fot. Valentyn Ogirenko (Reuters/Scanpix).

Polski premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek okrzyknął „wielkie zwycięstwo” włoskiej skrajnej prawicy po tym, jak Fratelli d’Italia, partia Giorgio Meloniego, partia o neofaszystowskich korzeniach, osiągnęła najlepsze wyniki w wyborach parlamentarnych.

„Wielkie zwycięstwo! Gratulacje!”, napisał pan Morawiecki na portalu społecznościowym Facebook.

Używając emotikonów, powiedział, że oba kraje będą razem silne.

Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), podobnie jak Bractwo Włoskie, należy do prawicowej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) w Parlamencie Europejskim.

„Cieszę się, że partia EKR bierze odpowiedzialność za inny kraj europejski” – napisała na Twitterze Beata Szydło, posłanka PiS i była premier Polski.

Inni politycy partii rządzących w Polsce zauważyli podobieństwa między obiema partiami, w tym nacisk na katolickie wartości rodzinne.

„Europejska prawica jest coraz silniejsza. Pokonamy komunistów, lewicę i lobby LGBT – wszystkich tych, którzy niszczą naszą cywilizację” – napisał na Twitterze wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że zwycięstwo Meloniego było porażką przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, „przedstawicielki sił antydemokratycznych w UE”.

Według prognoz około jedna czwarta włoskich wyborców poparła w niedzielę „włoskich braci”, którzy stoją na czele koalicji, która zdobędzie większość we włoskim parlamencie.

Jednak analitycy tego składu włoskiego rządu wyrażają zaniepokojenie zarówno losem pieniędzy z funduszu naprawy gospodarczej, jak i relacjami z Kremlem. Dowiedz się więcej tutaj.


Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.