Polska zrobiła to, czego nie zrobiła Litwa. „To niesamowita lekcja”.






Niemieckie media pochwaliły Polskę.

Polska złagodziła napięcie na granicy polsko-białoruskiej

© Gov.pl (CC BY 3.0) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20220630_Zapora_na_granicy_z_Białorusia_to_wyraz_naszej_skuteczności_i_przewidywalności_004.jpg






Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!




„Dla niemieckiego rządu jest to oszałamiająca lekcja” – pisze dziennikarz Tagesspiegel Christoph von Marschall o czerwcowej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Zdaniem analityka, zdecydowano się na skuteczną dyplomację, aby złagodzić napięcie na granicy polsko-białoruskiej.


Rzeczywiście, zdaniem von Marschalla, polscy politycy wiedzą, że Pekin może zmusić białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę do zaprzestania wspierania nielegalnych imigrantów na granicy kraju.




Niemiecki dziennikarz na podstawie rozmów z dyrektorem Centrum Studiów Strategicznych Warsaw Business Institute przyznał, że po kilkudziesięciu dniach efekt został osiągnięty i liczba nielegalnej działalności migrantów znacznie spadła: „To graniczy z sensacją. (…) Polska wywiera presję na Chiny i jej się to udaje. To zaskakująca lekcja dla niemieckiego rządu. Berlin generalnie zwleka z grożeniem Chinom represjami w obawie przed chińskim odwetem.powiedział von Marschall.







Kai Olaf Lang, analityk Fundacji na rzecz Nauki i Polityki (SWP), również pozytywnie ocenił skuteczność polskiej dyplomacji, być może czerpiąc inspirację z doświadczeń litewskich.


„Polska zaprezentowała nowe podejście, sytuujące się pomiędzy sceptyczną polityką Litwy wobec Chin a ostrożnością takich krajów jak Niemcy. Podejście, które można uwzględnić w polityce UE wobec Chin.– podsumował.

Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC
MTPC

Zabrania się powielania informacji przygotowanych przez MTPC w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody przedsiębiorstwa publicznego „Centrum Popularyzacji Nauki i Techniki”.

Uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *