Polska zażądała 1,3 biliona euro od Niemiec w zakresie odszkodowania za szkody wojenne

Minister spraw zagranicznych Polski podpisał w poniedziałek oficjalną notatkę do Niemiec, domagając się zapłaty w wysokości około 1,3 biliona euro w zakresie odszkodowania za szkody spowodowane przez okupantów nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej.

Minister spraw zagranicznych Polski podpisał w poniedziałek oficjalną notatkę do Niemiec, domagając się zapłaty w wysokości około 1,3 biliona euro w zakresie odszkodowania za szkody spowodowane przez okupantów nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej.

Zbigiew Rau powiedział, że nota zostanie dostarczona niemieckiemu ministerstwu spraw zagranicznych. Notatka została podpisana w przeddzień spotkania Rau w Warszawie z niemiecką ministrem spraw zagranicznych Annaleną Baerbock, która weźmie udział w konferencji bezpieczeństwa.

Rau powiedział, że nota wyraziła jego pogląd, że oba kraje powinny „natychmiast” podjąć kroki w celu wyeliminowania skutków niemieckiej okupacji w latach 1939–1945 w „długoterminowy i złożony, prawnie wiążący sposób”. Wiązanie i materialne ”.

Powiedział, że będzie to obejmować odszkodowanie dla Niemiec oraz rozwiązanie problemu skradzionych dzieł sztuki, archiwów i depozytów bankowych. Argumentował, że Berlin powinien spróbować edukować niemiecką opinię publiczną o „prawdziwym” obrazie wojny i jej niszczycielskich konsekwencjach dla Polski.

Warszawa twierdzi, że wypłacenie odszkodowania prawdą i sprawiedliwością wzmocni stosunki dwustronne i zamknęło bolesne strony z przeszłości. Niemcy twierdzi, że problem został rozwiązany kilkadziesiąt lat temu.

Rządowy rząd Polski twierdzi, że sąsiednie Niemcy, które są obecnie jednym z głównych partnerów Polski w Unii Europejskiej, nie w pełni zrekompensowało kraju, który stał się pierwszą ofiarą wojny.

1 września, w 83. rocznicę wojny, polski rząd przedstawił szczegółowy raport na temat wyrządzonych szkód. Raport wskazuje kwotę 1300 miliardów euro.

Polski rząd odrzuca oświadczenie podpisane przez przywódców komunistycznych kraju w 1953 r. Pod presją Związku Radzieckiego, że Polska nie będzie już miała roszczeń przeciwko Niemcom.

Niemcy twierdzi, że odszkodowania zostały wypłacone krajom bloków wschodnich w latach powojennych, a terytorium utracone przez Polskę na Wschodzie, kiedy granice zostały odrodzone, składały się z ziemi przedwojennej. Berlin nazywa sprawę zamkniętą. To Moskwa zdecydowała, że ​​Polska otrzyma tylko niewielką część odszkodowania.

W latach 90. Niemcy wypłaciły jednorazowe płatności odszkodowawcze na rzecz byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ofiar pracy przymusowej, z których wielu było biegunami.

Pomimo dobrych stosunków dwustronnych, najbardziej wpływowy polityk Polski, Jaroslaw Kaczyński, niedawno wykazał się rosnącą wrogością wobec Niemiec, przypominając sobie swoją winę w latach wojny i twierdząc, że dominuje w UE.

Krytycy postrzegają to jako taktykę, aby wspierać wsparcie przed wyborami powszechnymi w następnej jesieni. Ankiety opinii pokazują, że partia rządząca i sprawiedliwość (PIS) i jej sojusznicy stracą większość, która pozwala im teraz uchwalić przepisy bez negocjacji z innymi stronami.

Mówca Senatu opozycji Tomasz Grodzikis powiedział, że retoryka anty-niemiecka staje się mantrą partii rządzącej w nadchodzących wyborach. Według niego celem jest przedstawienie idei, że głosowanie przeciwko partii rządzącej oznacza głosowanie przeciwko interesom Polski.

„To oczywiste nonsens; To nie prawda. To desperacka próba walki, gdy sondaże wykazują malejące poparcie – powiedział Grozkis.

Podczas wojny zmarło około 6 milionów ludzi. Polscy obywatele, w tym 3 miliony Żydów. Niektórzy z nich padli ofiarą inwazji radzieckiej armii czerwonej ze wschodu.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *