Środa w Warszawie na posiedzeniu Rady Ministrów oficjalnie podjęto decyzję o wyborze amerykańskiej firmy „Westinghouse”.
Inni kandydaci to EDF we Francji i KHNP w Korei Południowej.
„Wybraliśmy technologię amerykańską, <...> zwłaszcza amerykańskiej firmy Westinghouse” – powiedział dziennikarzom premier. Mateusza Morawieckiego.
„Przybliżony koszt <...> osiągnie około 20 miliardów. dolarów” – zaznaczył.
Polska spodziewa się, że elektrownia jądrowa w północnej miejscowości Lubiatovo-Kopalin na wybrzeżu Morza Bałtyckiego zostanie uruchomiona w 2033 r.
Polska planuje docelowo zainstalować trzy elektrownie jądrowe, każda z trzema reaktorami jądrowymi. Szacuje się, że zadowolą one około 30 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.
Warszawa podpisała również w poniedziałek list intencyjny z KHNP z Korei Południowej w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pontnow w centralnej Polsce, która będzie wykorzystywać technologię ciśnieniowego wodnego reaktora jądrowego APR1400.
Warszawa planowała swój program nuklearny od wielu lat, ale kwestia bezpieczeństwa energetycznego stała się jeszcze bardziej paląca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Energia jądrowa pomoże również Polsce zmniejszyć zużycie węgla, który obecnie stanowi do 80% produkcji energii elektrycznej, oraz wypełnić zobowiązania klimatyczne.
Publikowanie, cytowanie lub powielanie w inny sposób informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS” jest zabronione.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.