Mateusz Morawiecki, premier RP. Fot. Kacper Pempel (Reuters/Scanpix).
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w parlamencie, że rząd kraju, wobec agresji Rosji na Ukrainę i polityki surowcowej Władimira Putina, dba o rezerwy gazu.
„Od początku wojny zaczęliśmy napełniać nasze magazyny gazu, a teraz są one zapełnione prawie w 100%. Dyrektor Gaz Systemu, operatora głównych gazociągów w Polsce, zapewnił na wczorajszym spotkaniu, że będą one nawet zapełnione do ponad 100%, bo jest to możliwe – zadeklarował premier cytowany przez polskie radio.
Przypomniał też, że zgodnie z planem do 1 października ruszy gazociąg „Baltic Pipe”.
Ponadto pan Morawiecki powiedział parlamentarzystom, że Polska będzie miała nadwyżkę węgla, bo postawił takie zadanie dla spółek publicznych, a żeby to osiągnąć, w polskich kopalniach zostanie zwiększona produkcja węgla.
Premier zaznaczył, że Polska musi mieć więcej węgla niż potrzebuje do przetrwania ostrej zimy i dodał, że oprócz produkcji krajowej będzie kontynuowany import węgla z krajów innych niż Rosja.
Niemiecki eurodeputowany: Polska powinna dzielić się swoimi zasobami gazu
Markus Ferber, niemiecki eurodeputowany, skrytykował Unię Europejską (UE), która, jego zdaniem, nie ma przepisów dotyczących dystrybucji gazu na wypadek, gdyby Rosja odcięła dostawy w odwecie za wsparcie bloku dla Ukrainy.
W wywiadzie dla niemieckiej publicznej stacji radiowej „Deutschlandfunk” Ferber zauważył, że „nie ma potrzeby doradzać, jak oszczędzać energię w domach lub biurach, jak to obecnie rozważa Komisja Europejska”.
„Solidarność w Europie jest ważna. Mieliśmy już problemy z dostawami gazu w przeszłości, około 2007 roku. W tym czasie Niemcy dostarczały gaz ze swoich magazynów do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. – powiedział eurodeputowany reprezentujący konserwatywną partię CSU Bawarii, którego wypowiedź polskie radio cytuje na swojej stronie internetowej.
Według Ferbera jednym z krajów, który powinien pomóc Niemcom w dostawach gazu w przypadku odcięcia dostaw przez Rosję, jest Polska, bo „polskie magazyny gazu są już w 98% zapełnione”.
„To jest istota solidarności” – zadeklarował i dodał, że uregulowanie tej „solidarności” jest zadaniem instytucji unijnych.
Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Rynki”
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”