Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznych RP. Zdjęcie: Andreea Alexandru (AP/Scanpix).
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ogłosił w poniedziałek oficjalną notę do Niemiec z prośbą o wypłatę ok. 1,3 biliona. Odszkodowanie w euro z II wojny światowej podczas okupacji hitlerowskich Niemiec.
Z. Rau mówi, że notatka zostanie przekazana do niemieckiego MSZ. Notatka została podpisana w przeddzień spotkania Raua w Varuva z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock, która weźmie udział w konferencji bezpieczeństwa.
Z. Rau powiedział, że w notatce zażądano, aby obie strony zobowiązały się do natychmiastowego działania, aby skutki okupacji niemieckiej z lat 1939-1945 zostały usunięte w sposób trwały i złożony, prawnie wiążący i materialny.
Mówi, że obejmie to niemieckie reparacje i rozwiązanie problemu skradzionych zbiorów sztuki, archiwów i depozytów bankowych. Twierdził, że Berlin powinien starać się edukować niemiecką opinię publiczną o prawdziwym obrazie wojny i jej praktycznych konsekwencjach dla Polski.
Varuva mówi, że wypłata odszkodowania w zgodzie z prawdą i sprawiedliwością wzmocni stosunki dwustronne i przewróci bolesne karty przeszłości. Niemcy twierdzą, że problem został rozwiązany od kilkudziesięciu lat.
Prawicowy rząd polski twierdzi, że sąsiednie Niemcy, które są obecnie jednym z głównych partnerów Polski w Unii Europejskiej, nie zrekompensowały w pełni pierwszej ofiary wojny.
1 września, z okazji 83. rocznicy wojny, rząd polski przedstawił szczegółowy raport z zajęcia al. Raport mówi o 1,3 biliona. Kwota EUR.
Polski rząd odrzuca 1953 pod naciskiem Związku Radzieckiego, komunistyczni przywódcy Rosji podpisali wówczas deklarację, że Polska nie ma już żadnych roszczeń wobec Niemiec.
Niemcy twierdzą, że w latach powojennych wypłacano odszkodowania krajom bloku wschodniego, a ziemie, które Polska utraciła na wschodzie po przekroczeniu granic, zostały zrekompensowane przez przedwojenne niemieckie emmi. Berlin zamyka sprawę. Moskwa zdecydowała jednak, że Polska otrzyma tylko niewielką część odszkodowania.
W XX wieku W latach 90. Niemcy wypłaciły jednorazowe odszkodowania byłym więźniom hitlerowskich obozów koncentracyjnych i ofiarom pracy przymusowej, wśród których było wielu Polaków.
Mimo dobrych stosunków dwustronnych, Jarosław Kaczyński, najskuteczniejszy polski polityk, ostatnio coraz głośniej wypowiada się na temat Niemiec, przypominając im o winie wojennej i twierdząc, że dominuje w UE.
Krytycy postrzegają to jako taktykę zmobilizowania poparcia dla przyszłorocznych wyborów parlamentarnych jesienią. Sondaże pokazują, że rządząca partia Sprawiedliwość i Sprawiedliwość (PiS) i jej sojusznicy stracą większość, co pozwoli im teraz uchwalać ustawy bez negocjowania z innymi partiami.
Tomasz Grodzkis, opozycyjny marszałek Senatu, powiedział, że retoryka skierowana przeciwko Niemcom staje się mantrą partii rządzącej na zbliżające się wybory. Według niego celem jest przekonanie ludzi, że głosowanie na partię rządzącą oznacza głosowanie w interesie Polski.
To oczywisty nonsens, to nieprawda. To desperacka próba obrony przez okazanie poparcia w sondażach – powiedział T. Grodzkis.
W czasie wojny zginęło około 6 milionów ludzi. Dla polskiego zamku przeczytaj 3 miliony. Pan. Część z nich padła ofiarą sowieckiej Armii Czerwonej, która ruszyła na wschód.
Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”