Polska żąda przeprosin od Zełenskiego. Co się dzieje?






Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że prezydent Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić naród polski za dobrowolną tragedię II wojny światowej. Ambasador Ukrainy odpowiedział: niedopuszczalne jest mówienie ukraińskiemu prezydentowi, co ma powiedzieć.






Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!




W wywiadzie „OnetuŁukasz Jasina, przedstawiciel polskiego MSZ, powiedział, że W. Zełenski powinien przeprosić Polskę za tragedię na Wołunach.raporty”Liga.net„.


Z okazji 80. rocznicy tragedii na Wołuniu zapytano rzecznika polskiego MSZ, czego oczekuje od Ukrainy.


L. Jasina podkreśliła, że ​​jest to dla niego temat osobisty, gdyż wychował się wśród ludzi, którzy uciekli z Voluinė.


„Myślę, że ze strony Ukrainy i ja będziemy tutaj bardzo dyplomatyczni, nadal nie jest jasne, jak ważna jest ta kwestia dla Polaków w tej chwili” – powiedział przedstawiciel polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.



Zasugerował, że tragedia w Wołyniu być może mniej ciąży na Ukraińcach niż na Polakach i wyraził nadzieję, że 80. rocznica zmieni sytuację.


Na pytanie, czy W. Zełenski powinien przeprosić za Wołuinę, L. Jasina odpowiedział: „Państwo ukraińskie tego nie zrobiło, ale prezydent W. Zełenski powinien wziąć na siebie większą odpowiedzialność za Ukrainę.


Podkreślił, że w stosunkach polsko-ukraińskich forma przeprosin sprawdza się.


„Przepraszam, proszę, przepraszamy. Ta formuła bardzo dobrze się sprawdza w stosunkach polsko-ukraińskich, ale jej wciąż brakuje. My, Polacy, jako państwo polskie, ponosimy odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez nasze państwo na Ukraińcach. Ukraina nie ma takiej odpowiedzialności, chociaż wiele rzeczy zmieniło się na lepsze– powiedział przedstawiciel polskiego MSZ.






Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych w swoich wypowiedziach na portalu społecznościowym Twitter nawoływał do szacunku i umiaru.


„Jakiekolwiek próby narzucania Ukrainie lub prezydentowi Ukrainy tego, co powinniśmy mówić o naszej wspólnej przeszłości, są niedopuszczalne i godne ubolewania. Pamiętamy o historii i wzywamy do szacunku i umiaru w naszych wypowiedziach, zwłaszcza w obliczu surowej rzeczywistości ludobójczej agresji Rosji – powiedział ambasador Ukrainy.







Przypomniał chrześcijańską formułę prawdziwego pojednania.


„Zwłaszcza, że ​​znana formuła prawdziwego pojednania w stosunkach ukraińsko-polskich, przyjęta przez hierarchów naszych Kościołów, wygląda następująco: «Przebaczamy i prosimy o przebaczenie»” – napisał W. Zwarych.


Przypominamy, że tragedia w Voluine to wzajemne czystki etniczne ludności polskiej i ukraińskiej, przeprowadzone przez ukraińską armię powstańczą i armię polską, z udziałem polskich batalionów „Schutzmannschaft”, partyzantów sowieckich oraz ukraińskiej i polskiej cywile. w 1943 r. Podczas II wojny światowej w Woluinie. Mówimy o dziesiątkach tysięcy zgonów.

Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC

Zabrania się powielania informacji przygotowanych przez MTPC w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody przedsiębiorstwa publicznego „Centrum Popularyzacji Nauki i Techniki”.

uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *