Polska wykryła wyciek w ropociągu Drużba, wersja sabotażowa nie jest brana pod uwagę

Zdjęcie Bernadett Szabo (Reuters/Scanpix).

Polski operator rurociągu „Pern” wykrył we wtorek wieczorem wyciek w rurze rurociągu Przyjaźń, który dostarcza ropę z Rosji do Europy.

Dodanie komentarza Ministra Infrastruktury Energetycznej

Według Pern przyczyna wycieku jest nieznana. Odkryto go na odcinku rury około 70 km od miasta Płocka, położonego w centralnej Polsce, jak podaje Reuters.

Według operatora „pompowanie na danej linii zostało natychmiast przerwane”.

„Obecnie wszystkie służby” Pern” (techniczne, eksploatacyjne, wewnętrznej ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska) interweniują według algorytmów przewidzianych dla tego typu sytuacji”, wskazuje operator.

Druga linia rurociągu i inne elementy infrastruktury Pernu działają normalnie.

Mateusz Berger z Polskiej Infrastruktury Energetycznej powiedział Reuterowi, że nie ma powodu, by sądzić, że wyciek był wynikiem sabotażu. „Możemy tutaj porozmawiać o przypadkowych uszkodzeniach” – powiedział.

Agencja informacyjna PAP zacytowała rzecznik Pernu Katarzynę Krasińską, która twierdzi, że rurociąg zaopatruje głównie dwie rafinerie ropy naftowej w regionach Šveto i Spergau w Niemczech.

Budowa rurociągu Drużba rozpoczęła się w latach 70. i ma obecnie długość 5500 km, a ropa z Uralu jest pompowana do Europy dwoma głównymi odgałęzieniami biegnącymi przez Białoruś i Ukrainę.

Pod koniec września odnotowano kilka eksplozji w pobliżu gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim oraz cztery wycieki gazu, dwa po stronie duńskiej i dwa po stronie szwedzkiej. Wybuchy i przecieki są powiązane z podejrzeniami o sabotaż. Kilka stanów rozpoczęło dochodzenie w sprawie incydentu.

Rurociągi znajdują się w centrum napięć geopolitycznych po tym, jak Rosja zaczęła odcinać dostawy gazu do Europy, rzekomo w odwecie za zachodnie sankcje nałożone na Moskwę po inwazji na Ukrainę.

Szef NATO Jens Stoltenberg ogłosił we wtorek, że sojusz „podwoił swoją obecność na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym do ponad 30 statków, chronionych przez morskie samoloty patrolowe i zdolności okrętów podwodnych”.

Przywódcy G7 powiedzieli również we wtorek, że są „głęboko zaniepokojeni” i zdecydowanie potępili „wszelkie celowe niszczenie infrastruktury krytycznej”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *