Morawiecki poinformowała na Twitterze, że rozmawiała z premier Litwy Ingridą Šimonyte i premierem Łotwy Krišjanisem Karinisem na temat kryzysu migracyjnego – pisze polska agencja informacyjna PAP.

„Jesteśmy zdecydowanie przeciwni [Aliaksandro] wobec ataków reżimu Łukaszenki – napisał szef polskiego rządu w tweecie w języku angielskim. „Ściśle i w skoordynowany sposób współpracujemy, aby chronić granice UE i wzywamy do wspólnych działań, aby położyć kres agresji, manipulacji medialnej i kłamstwom Łukaszenki”.

W sobotę minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau omówił sytuację na granicy białoruskiej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i ministrem spraw zagranicznych Francji Jean-Yvesem Le Drianem.

Z. Rau odebrał także telefon od szefa dyplomacji UE Josepa Borrella – podało Polskie Radio.

Nowe sankcje wobec Mińska zostaną omówione w poniedziałek przez ministrów spraw zagranicznych UE, podają agencje informacyjne. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​w przyszłym tygodniu kraje UE uzgodnią nowe środki wobec Białorusi.

Odrębnie prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej „wywołuje duże zaniepokojenie”.

Od wiosny ubiegłego roku na Litwę, do Polski i Łotwy przybyło znacznie więcej migrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów, którzy próbowali nielegalnie przedostać się do UE przez Białoruś. Polski rząd szacuje, że obecnie po białoruskiej stronie polskiej granicy regularnie próbuje przedostać się na jej terytorium od 2 000 do 4 000 migrantów.

Polska ogłosiła stan wyjątkowy 2 września w związku z sytuacją na granicy.