Polska sieć handlowa wprowadziła innowację: klienci mogą płacić oczami

Słynna polska sieć handlowa Empik, posiadająca 305 sklepów, testuje nową metodę płatności we współpracy z polskim startupem PayEye i międzynarodową firmą płatniczą Mastercard: w pięciu sklepach klienci będą mogli płacić bez portfela gotówką biometryczną rejestr.


Płatność oczami / Zdjęcie biznesowe.

Mastercard, Empik i PayEye uruchamiają pilotażowy program biometrycznych płatności w sklepach z wykorzystaniem biometrii tęczówki i twarzy. We współpracy z fintech PayEye i jego partnerem technologicznym Planet Pay klienci będą mogli jednym rzutem przetestować płacenie za zakupy w pięciu salonach Empik w Polsce. Jest to pierwszy program pilotażowy dotyczący płatności biometrycznych w Europie, podała firma MasterCard w komunikacie prasowym.

Program pilotażowy zostaje uruchomiony w odpowiedzi na rosnącą popularność technologii biometrycznej. Na całym świecie 74 procent konsumentów twierdzi, że pozytywnie ocenia technologie biometryczne. Tymczasem w Polsce 4 na 5 respondentów twierdzi, że korzysta lub korzystało z technologii biometrycznych, a wśród osób w wieku 18-25 lat prawie wszyscy są zaznajomieni z wykorzystaniem danych biometrycznych.

Globalny program płatności biometrycznych Mastercard to pierwszy w swoim rodzaju system technologiczny, który pomaga ustanowić standardy dla nowych metod płatności, umożliwiając posiadaczom kart korzystanie z różnych metod biometrycznego uwierzytelniania płatności, takich jak skanowanie dłoni, twarzy lub tęczówki. Upraszcza proces płatności w sklepie, eliminując potrzebę korzystania przez konsumentów z fizycznej karty płatniczej, gotówki lub urządzenia mobilnego do płacenia za zakupy.

Jak podano w komunikacie, program płatności biometrycznych Mastercard umożliwia bezpieczne i wygodne płatności po prostu przy użyciu danych biometrycznych.

PayEye to polski fintech rozwijający autorską technologię biometrycznych płatności bezgotówkowych, która wykorzystuje połączenie biometrii tęczówki i twarzy. Aby akceptować płatności PayEye, firma musi posiadać dedykowany terminal eyePOS. Proces ten wymaga precyzyjnej kalibracji, aby uniknąć ryzyka przypadkowego spojrzenia na terminal i zapłaty.

Płatności biometryczne wykorzystujące dane biometryczne tęczówki i twarzy będą dostępne od 12 czerwca. Spośród ponad 350 sklepów Empik w Polsce do pilotażu wybrano księgarnie w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Cheliadze.

Polski startup PayEye w 2020 roku założył swój oddział na Litwie UAB „PayEye Europe”. Z pewnością biznes ten nie wykazuje jeszcze większej rentowności ekonomicznej.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *