„Obecnie zabezpieczyliśmy rezerwę w wysokości miliarda złotych (233 mln euro) dla obszarów i osób dotkniętych powodzią” – powiedział dziennikarzom Tusk.
„Od dziś każdy, kto dotknie powódź (…) i mam tu na myśli zawalone budynki, zalane garaże, utracone samochody, straty spowodowane powodzią (…) z łatwością będzie mógł „prosić o środki finansowe” – dodał.
Polska policja skorygowała w poniedziałek liczbę ofiar śmiertelnych huraganu Boris do czterech, ogłaszając, że zginęły cztery osoby.
„Na obszarach dotkniętych katastrofą zginęły cztery osoby” – powiedziała AFP rzeczniczka polskiej policji Katarzyna Nowak. Dodała jednak, że nie ustalono jeszcze dokładnej przyczyny śmierci tych osób.
Nad Polską szaleje burza „Borys”, niosąca ulewne deszcze nad Europą Środkową i Wschodnią. Od zeszłego czwartku w region nawiedzają silne wiatry i niezwykle ulewne deszcze, powodując powodzie w kilku południowych miastach.
Kancelaria Rządu Litwy ogłosiła gotowość wysłania pomocy do sąsiedniego kraju.
Z raportu wynika, że zespół Państwowej Straży Pożarnej (PAGD) jest gotowy do wyjazdu, aby pomóc polskim służbom w przeprowadzeniu akcji ratowniczej.
Na spotkaniu międzyinstytucjonalnym, które odbyło się w Narodowym Centrum Zarządzania Kryzysowego (NKVC), zdecydowano udostępnić Polsce wysokowydajną przepompownię kontenerową oraz sprzęt do kondycjonowania worków z piaskiem potrzebnych przy budowie zapór. Do Polski miałaby także udać się ekipa licząca od 15 do 20 ratowników.
„Według aktualnie dostępnych informacji skala powodzi nie maleje, niektóre miasta, jak np. Wrocław, spodziewają się największej fali powodzi jutro, dlatego uruchomiliśmy siły, które w razie potrzeby mogłyby wyjechać w najbliższej przyszłości, aby pomóc naszym kolegom w Polsce chrońmy infrastrukturę i domy ludzi przed narastającymi powodziami oraz przeprowadzajmy akcje pomocowe” – powiedział Vilmantas Vitkauskas, dyrektor NKVC.
Zapowiada się, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych komunikuje się ze swoimi partnerami w Polsce, doprecyzowując dokładne potrzeby i najbardziej optymalne sposoby udzielania pomocy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych koordynuje praktyczne działania służb, aby ratownicy mogli jak najszybciej wyruszyć w drogę możliwy. w miarę możliwości po uzgodnieniu szczegółów zakresu wsparcia i potrzeb z polskimi władzami.
Jak wynika z raportu, ostateczna decyzja i dokładne szczegóły operacji zostaną podjęte w najbliższej przyszłości.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.