Pikieta przed budynkiem ambasady rosyjskiej w Varuva. Fot. Czareko Sokołowski (AP/Scanpix)
Burmistrz stolicy Polski przejął w poniedziałek kontrolę nad dawnym budynkiem rosyjskiej dyplomacji o nazwie Gniazdo i przekazał go Ukrainie.
Mam nadzieję, że uda nam się pokazać tę symbolikę, że Varuva pomaga naszym ukraińskim przyjaciołom – powiedział dziennikarzom burmistrz Varvy Rafał Trzaskowski.
Odzyskaliśmy tzw. uścisk dłoni i chcemy go przekazać naszym zagranicznym Ukraińcom, dodając nazwę nadaną polskiemu gmachowi w Szpiegowie.
lokal nieśmiałego burmistrza z komornikiem i ambasadorem Ukrainy w Polsce. Na miejscu protestował były rosyjski dyplomata.
Budynek powstał w południowej części Varuvy w 8 dekadzie ubiegłego wieku. Wcześniej był używany przez dyplomatów sowieckich, a później przez ambasadę rosyjską.
Budynek, opuszczony w praktyce od ostatniej dekady ubiegłego wieku, jest już wyeksploatowany i stanie się przedmiotem sporu prawnego między Polską a Rosją. Roszczenia własnościowe są wymagane przez obie strony.
Budynek powstał w 1974 roku w ramach dwustronnej umowy między Polską a Związkiem Radzieckim o wymianie gruntów. W ramach umowy Moskwa otrzymała w Warszawie dziewięć obiektów.
W tym czasie Związek Sowiecki miał w zamian oddać Moskwie działkę na użytek Polski, ale część umowy nie została wykonana.
W 2008 roku Varuva anulowała umowę i zażądała rozbiórki budynku jako budynku.
W 2016 roku polski sąd orzekł, że Rosja musi spełnić ten wymóg. Sąd przyzna też Polsce 7,8 mln euro Rosji. zł (1,7 mln euro) jako rekompensatę za nielegalne zajmowanie budynków.
Moskwa odmawia wykonania nakazu sądowego.
Ambasador Ukrainy w Polsce Andrius Deycia obiecał wówczas, że budynek będzie naprawdę służył Ukrainie i Ukraińcom.
Może to być szkoła, przedszkole lub mieszkanie. – Chcemy zrobić wszystko dobrze, w przeciwieństwie do Rosjan – powiedział. Nie chcemy nic brać, dopóki nie da nam tego prawo.
Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.
Temat Środowisko biznesowe
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”