Polska: NATO rozważa możliwość zestrzelenia rosyjskich rakiet zbliżających się do granicy

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Zdjęcie Zumapress/Scanpix.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski powiedział we wtorek, że NATO rozważa możliwość zestrzelenia rosyjskich rakiet, które zbliżą się zbyt blisko granic sojuszu.

W niedzielę Varuva poinformowała, że ​​wystrzelony nocą rosyjski pocisk manewrujący na miasta na zachodniej Ukrainie pozostawał w polskiej przestrzeni powietrznej przez 39 sekund i przeleciał około 2 km od granicy.

Minister obrony Polski powiedział, że Polska uruchomiła wszystkie systemy obrony powietrznej i rakieta zostałaby przechwycona, gdyby istniały jakiekolwiek oznaki, że kieruje się w stronę celu na terytorium Polski.

We wtorek polski wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna powiedział lokalnej stacji radiowej RMF24, że NATO bada różne koncepcje reagowania na takie incydenty, w tym zestrzeliwanie takich rakiet, gdy znajdują się one bardzo blisko granicy NATO.

Dlatego trzeba to zrobić za zgodą Ukrainy i z uwzględnieniem konsekwencji międzynarodowych – dodała A. Szejna.

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP poinformowało, że ambasador Rosji w Warszawie, który w związku z incydentem otrzyma wezwanie dyplomatyczne, nie przybył.

Później Polska poinformowała, że ​​minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat naruszeń przestrzeni powietrznej.

Podczas spotkania Stoltenberg przypomniał, że NATO znacznie zwiększyło swoją czujność i wzmocniło swoje pozycje na wschodniej flance Sojuszu, w tym w Polsce, powiedział we wtorek urzędnik NATO.

We wtorek rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh powiedziała na konferencji prasowej, że Stany Zjednoczone są przygotowane do wypełnienia swoich zobowiązań wobec NATO i obrony swoich sojuszników w przypadku ataku.

Do podobnego zdarzenia doszło 29 grudnia 2023 r., kiedy rosyjska rakieta przez kilka minut pozostawała w polskiej przestrzeni powietrznej.

W listopadzie 2022 r. dwie osoby zginęły, gdy ukraiński rakieta przeciwlotnicza spadła na polską wieś Pewoduwo, niedaleko granicy z Ukrainą.

Oprócz ustalenia, że ​​rakieta należała do Ukrainy, istniały obawy, że NATO, którego Polska jest członkiem, może zostać wciągnięte w eskalację konfliktu z Rosją w przypadku wykorzystania jej postanowień dotyczących obrony zbiorowej.

[{„title”:”G. Nausda: Vokietijos brigadai nesant Lietuvoje, bus sunku apsaugoti NATO teritorij”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2023/04/25/g-nauseda-vokietijos-brigadai-nesant-lietuvoje-bus-sunku-apsaugoti-nato-teritorija”,”category”:”ARTICLE”,”profiles”:[1057,1067,1633,2140]},{„title”:”A. Duda: jesteśmy gotowi bronić całego terytorium NATO, w tym Litwy”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2024/ 03/05/a – duda-jesteśmy-gotowi-do-obrony-całego-terytorium-NATO, w tym-Litwy”,”kategoria”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,1633]}. -urm”,”kategoria”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,1633]}]


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.