Polska chce, aby Ukraina wprowadziła go do tajnej części planu zwycięstwa

O tym oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofils Bartoszewski, cytowany przez „Kijów Niezależny”.

Plan zwycięstwa Zełenskiego, który przedstawił ukraińskiemu parlamentowi i partnerom zachodnim, składa się z pięciu głównych punktów i trzech poufnych załączników.

Szef Ukrainy powiedział, że z tajnymi załącznikami konkretnych dokumentów będą mogli zapoznać się jedynie wybrani partnerzy, którzy mają decydujące znaczenie dla jej realizacji.

WT Bartoszewski powiedział, że Polska nie znalazła się wśród krajów, które otrzymały szczegóły planu i podkreślił, że Polska zapewnia Ukrainie znaczące wsparcie militarne.

„Udzieliliśmy Ukrainie największej pomocy wojskowej, bo gdy Niemcy mówili o wysłaniu im hełmów, wysłaliśmy 320 czołgów. Więc nasz wkład był oczywiście ważny, zwłaszcza na początku, kiedy był najbardziej potrzebny” – powiedział wiceminister.

Dlatego też jego zdaniem Polska powinna mieć dostęp do tajnych załączników i omawiać tę kwestię z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Pięciopunktowy plan zwycięstwa W. Zełenskiego obejmuje zaproszenie Kijowa do NATO, aspekt obronny, odstraszanie rosyjskiej agresji, wzrost gospodarczy i współpracę, a także powojenną architekturę bezpieczeństwa.

Premier Donald Tusk, 18 października. powiedział, że plan zwycięstwa Ukrainy zostanie poddany ponownej ocenie po następnych wyborach prezydenckich w USA.

Jednocześnie podkreślił, że poparcie Polski dla członkostwa Ukrainy w NATO nie uległo zmianie. „Solidaryzujemy się w tej sprawie z Ukrainą” – powiedział.

Od początku wojny Polska jest jednym z największych zwolenników Ukrainy, dostarczając wielomiliardową pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną oraz przyjmując miliony ukraińskich uchodźców.

Jednak zdaniem analityków miesiąc miodowy w stosunkach dwustronnych dobiegł końca i Polska wraca do pragmatycznej polityki wobec Ukrainy. Eksperci uważają, że stosunki zaciemniają głównie stare konflikty historyczne i interesy gospodarcze.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *