Polacy zamykają granice z Białorusią: na co czeka Litwa?

Podczas gdy Litwa po prostu ustawia na granicy znaki ostrzegawcze, aby ze względów bezpieczeństwa uniemożliwić Litwinom podróż na Białoruś, Polska wysyła na granicę o 2000 osób więcej. Żołnierze Władze Warszawy twierdzą, że sytuacja na granicy jest dynamiczna i istnieje potrzeba wzmocnienia bezpieczeństwa kraju. Wilno nadal planuje od poniedziałku zamknąć dwa z sześciu przejść kontrolnych na granicy z Białorusią. Czy to użycie polskiej armii nie jest przesadzone, a spokój Litwinów i poleganie wyłącznie na siłach Straży Granicznej nie napawa optymizmem, więcej w raporcie LNK

Pułkownik rezerwy Vaidotas Malinionis powiedział więcej.

– Myślę, że Polska reaguje właściwie. Oceniają ryzyko i wysyłają więcej sił na swoją granicę. Myślę, że na Litwie coś się robi, ale chciałbym, aby społeczeństwo było lepiej poinformowane. Litwa jest znacznie mniejszym krajem od Polski, wszystkie nasze jednostki z wyjątkiem Kłajpedy i Kowna znajdują się blisko granicy z Białorusią. Myślę, że Litwa podniosła poziom przygotowania. Polacy mając jeszcze krótszą granicę z Białorusią, do pracy i organizacji fortyfikacji przeznaczyli batalion inżynieryjny. Ponadto Polska zwróciła się do Unii Europejskiej o wsparcie w zakresie bezpieczeństwa granic. Nie wiedziałem, czy Litwa to zrobiła.

Pełny raport LNK znajduje się w filmie:


– Polska przygotowuje się do wyborów legislacyjnych. Może ta obawa i wysłanie wojsk na granicę to tylko kampania wyborcza? Tymczasem może Litwini po cichu się przygotowują, bo nie chcą wywołać paniki?

– Słyszałem opinię, że to kampania wyborcza. Wybory są oczywiście ważnym wydarzeniem, ale nie skojarzyłam ich. Ta narracja jest wręcz szkodliwa, bo próbuje uzasadnić, dlaczego nie podejmujemy działań jak Polacy. Polacy przygotowują się do wyborów, mamy wszystko gotowe i nie jest nam to potrzebne. Gdy zagrożenie jest realne, najemników Wagnera można wykorzystać w bardzo kreatywny sposób, do przeprowadzania ataków, do organizowania nielegalnej emigracji. Łotewski komendant graniczny wielokrotnie słyszał, że ma informacje od grupy Wagnera i rozmów białoruskich pograniczników, że przygotowywane jest jakieś zagrożenie.

– Co może straż graniczna i co może żołnierz? Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma obowiązkami?

– Różnica jest taka, że ​​straż graniczna nie jest gotowa do prowadzenia działań taktycznych. Pracują z nieuzbrojonymi ludźmi, kontrolują ruchy i mogą aresztować pojedyncze osoby. Ale jeśli sprawcy mają gotową broń i stosują taktykę wojskową, to straż graniczna nie jest na to gotowa. Do tego potrzebne jest wsparcie wojska. Armia jest również konieczna, jeśli przemieszcza się duża liczba emigrantów. Z granicy łotewskiej są dane, że pojawili się obywatele Afryki, których wcześniej nie było. Afryka ma wiele wspólnego z grupą Wagnera. Nie wykluczam nawet możliwości, że grupa Wagnera mogłaby nawet wysłać wyszkolonych Afrykanów.

Nie wykluczam nawet możliwości, że grupa Wagnera mogłaby nawet wysłać przeszkolonych Afrykanów.

– Wspomniał pan, że jeśli nie wyślemy jeszcze żołnierzy na granicę, będziemy musieli wzmocnić infrastrukturę. Co miałeś na myśli?

– Gotowy mur skutecznie zatrzymuje niezorganizowaną emigrację. Musimy pomyśleć o inwazjach dużych grup zbrojnych. Nie jest możliwe natychmiastowe wzmocnienie całej ściany w ten sposób. Musimy zastanowić się, jak wykorzystamy narzędzia, którymi dysponujemy, gdyby coś takiego miało miejsce. Popieram inicjatywę tworzenia takich parków przygranicznych, w których zlokalizowane byłyby magazyny logistyczne. Tu koncentrowałyby się środki inżynieryjne, które w razie potrzeby zostałyby doraźnie wykorzystane do wzmocnienia granicy. Oczywiste jest, że żadne urządzenie inżynieryjne nie działa bez ludzi, w tym celu konieczne jest zmobilizowanie sił armii. Mam nadzieję, że wszystkie te projekty są zaplanowane i znane. Chciałbym jednak uzyskać dokładniejsze i jaśniejsze informacje na temat podejmowanych działań.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *