Polacy – wciąż pierwsi? | kl.lt

Panose to pyszny kęs

Kłajpedę i Gdańsk (w połowie drogi Kaliningrad) dzieli nieco ponad 300 kilometrów.

Kaliningrad będzie centralną osią, wokół której tego lata będą się kręcić ogromne możliwości finansowe i dochodowe.

Tutaj 25 czerwca tego roku. – 28 lipca odbędą się cztery mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej różnych grup, gromadzące niespotykaną dotąd armię fanów piłki nożnej.

Każdy będzie potrzebował miejsca do życia, jedzenia i zabawy.

Jak podaje dziennik, kibice już trzy lata temu spieszyli się z rezerwacjami hoteli w Kaliningradzie.

Ci, którym się nie udało, mieli pecha, bo pół roku temu nocleg w kaliningradzkich hotelach kosztował już nawet tysiąc euro.

Władze rosyjskie same próbowały zahamować nienormalny wzrost cen, tworząc czarne listy hoteli i rozpoczynając nakładanie na nie sankcji za tego rodzaju kradzieże.

Na tę sytuację szybko zareagowali polscy sąsiedzi mieszkańców Kaliningradu, oferując gościom znacznie lepsze warunki.

Kłajpeda, leżąca co najmniej 30 kilometrów bliżej Kaliningradu niż Gdańsk, wydaje się, że na mundialu skorzysta znacznie mniej niż Polacy.

Co wybiorą fani?

Odległość drogowa z Kaliningradu do Gdańska wynosi 165 km, co według wyszukiwarki internetowej można bez problemu pokonać samochodem w niemal dwie i pół godziny.

Odległość między Kłajpedą a Kaliningradem wynosi 135 km, którą można pokonać samochodem w prawie 3 godziny.

Do tego należy doliczyć czas spędzony na przejściach granicznych rosyjsko-polskich lub rosyjsko-litewskich, który nie zwiększy chęci podróżowania.

Pomijając jednak te wady, co w tym przypadku wybiorą fani piłki nożnej chcący poznać ten region?

Specjalista ds. marketingu Raimundas Vaitiekūnas uważa, że ​​o wyborze miejsca docelowego – Polski czy Litwy – zadecyduje komunikacja.

Połączenie Kłajpeda – Kaliningrad to obecnie dokładnie dwa przejazdy autobusowe dziennie.

Ponadto pojawiła się linia kolejowa Kaliningrad-Sowietsk-Kłajpeda, przystosowana specjalnie na potrzeby mistrzostw.

Bilet z Kaliningradu do Sowiecka kosztuje 214 rubli (3 euro), a z Sowiecka do Kłajpedy – 17 euro.

Te dwie opłaty należy uiścić oddzielnie każdemu przewoźnikowi.

„Wszystko zależy od kierownictwa, ale znając nasze możliwości organizacyjne, utopią jest nadzieja, że ​​uda nam się przyciągnąć napływ kibiców do Kłajpedy. Prawdopodobieństwo, że kibice przybędą taksówką z Kaliningradu do Kłajpedy jest naprawdę niskie, zwłaszcza że ceny za ich usługi są obecnie imponujące, choć prawdopodobnie nawet niższe niż w Kłajpedzie” – uczył R. Vaitiekūnas.

Jedynym pocieszeniem dla obywateli UE jest to, że na wjazd na Litwę z Rosji nie będą potrzebowali wizy i odwrotnie, zastąpi ją bilet na mecz o mistrzostwo. Obywatele spoza UE będą potrzebować wiz.

Główną przeszkodą jest komunikacja

Marketer uważa, że ​​głównym problemem, z powodu którego kibice mistrzostw nie mogą dotrzeć do Kłajpedy, jest komunikacja.

Najbardziej idealna w tym przypadku byłaby podróż pociągiem Ryga–Lieppoja–Kłajpeda–Sovetska–Kaliningrad.

Jednak nic nie było w stanie pobudzić turystyki regionalnej, nawet poza mistrzostwami.

„Tak więc najbardziej realistyczne jest to, że do Gdańska przylecą ludzie z Kaliningradu. A Polacy są już na to gotowi. Byłem tam zaledwie cztery miesiące temu. Widziałem, jakie były wtedy prace – polerowano autostrady, budowano drogi, prowadzono remonty aż do granicy kaliningradzkiej. Szczególnie w Polsce i ceny są znacznie niższe. Poza tym znając nasze parametry jakościowe, nasze możliwości i system transportu, bardzo wątpię, czy ci kibice nas odwiedzą. Nie powinniśmy byli się na to teraz przygotowywać” – nauczał R. Vaitiekūnas.

Zapraszał także do Kłajpedy

Mieszkańcy Kłajpedy nie stracili jednak nadziei na zarobienie na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej odbywających się w sąsiednim Kaliningradzie.

Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej w Kłajpedzie Romena Savicienė powiedziała, że ​​w tym roku, odwiedzając wszystkie międzynarodowe wystawy turystyczne, zapraszała i prowadziła kampanię, aby osoby zamierzające przyjechać na mistrzostwa do Kaliningradu odwiedziły także obwód kłajpedzki.

„Wyrobiliśmy nawet specjalne ulotki i rozdaliśmy je na wystawach turystycznych w Holandii, Londynie i Niemczech. Nie możemy powiedzieć, że ludzie są tym bardzo zainteresowani. Z tego, co udało mi się dowiedzieć z biur turystycznych, niektóre z nich mają kilka grupy tego typu: „Przykładowo Belgowie jadą na mistrzostwa, a wcześniej spędzą kilka dni na Litwie, ale nie jest to zjawisko masowe” – zapewniła R. Savicienė.

Mówią, że bardzo chcemy wierzyć, że kibice po przybyciu do Kaliningradu pomyślą o spędzeniu kilku dni na Litwie.

R. Savicienė powiedziała, że ​​próbowała skontaktować się z Kaliningradzkim Centrum Informacji Turystycznej, aby można było tam umieścić broszury o Kłajpedzie, jednak mieszkańcy Kaliningradu chcieli, aby odwiedzający wydali u nich jak najwięcej pieniędzy.

„Mam nadzieję, że nadal będą jakieś działania, nawet jeśli będą one minimalne. Wierzę, że znajdą się tacy, którzy przybędą do Kłajpedy z Kaliningradu. Bez wątpienia komunikacja jest jednym z decydujących czynników, ale d 'Po tym, co usłyszeliśmy od strona Niemcy i Holendrzy powiedzieli, że ich drużyny nie zagrają w Kaliningradzie, że nie są zainteresowani innymi rozgrywkami. Największy napływ będą kibice brytyjscy. We wszystkich przypadkach na pewno będziemy mieli w Kłajpedzie dodatkową liczbę gości. „ R. Savicienė jest pewna siebie.

Tworzy się strefa kibica

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które zaproszą do położonego na obrzeżach Litwy Kaliningradu tysiące kibiców, przyciągnęły jednak uwagę litewskich biznesmenów.

Nie jest na to obojętna także Litewska Federacja Piłki Nożnej (LFF), która rozmawiała już z nadmorskimi przedsiębiorcami o sposobach przyciągnięcia do Kłajpedy większej liczby fanów sportu.

W tym celu Prezes LFF Tomas Danilevičius spotkał się z przedsiębiorcami miasta portowego, a głównym problemem było zorganizowanie tzw. strefy kibica.

Najniższa cena, za jaką można było jeszcze wynająć pokój na jedną noc, pół roku temu wahała się od 800 do 1000 euro. euro.

„Sam T. Danilevičius wyszedł z inicjatywą i obiecał, że poprzez swoje osobiste kontakty zaprosi do tej strefy gwiazdy futbolu. Ta strefa kibica będzie skierowana zarówno do lokalnych kibiców, jak i tych, którzy przybędą na zawody w Kaliningradzie i którzy planują jedź na Litwę.” – powiedziała kierowniczka hotelu Amberton, Aistė Matjošaitytė.

Nie ukrywała, że ​​hotele w portowym mieście liczą na skorzystanie z Pucharu Świata.

„O ile wiem, wszystkie hotele w Kaliningradzie są już zajęte. Rezerwacje rozpoczęły się trzy lata temu. Dlatego ceny są bardzo wysokie, sytuacja na tym rynku jest nienormalna. Najniższa cena, za jaką możemy jeszcze wynająć pokój” Sześć miesięcy temu noc kosztowała od 800 do 1000 euro. Sam to sprawdziłem. Popyt jest duży, więc oczekiwania były wysokie, ale rzeczywistość jest inna” – zauważyła A. Matjošaitytė.


Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *