Według J. Velžienė podczas wakacji ważne jest równomierne rozłożenie czasu: dwa tygodnie powinny wystarczyć na odpoczynek psychiczny, rozluźnienie ciała i wzmocnienie zdrowia. Osoba zmęczona emocjonalnie nie może prawidłowo wykonywać swojej pracy, koncentrować się, spada jej zdolność uczenia się i twórczego myślenia, a zmęczenie fizyczne zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, pogłębiają się choroby przewlekłe.
„Wypalenie zawodowe dotyka niemal co trzeciego pracownika w krajach zachodnich, jest spowodowane stresem w pracy. Odczuwanie stresu zwiększa w organizmie poziom hormonów takich jak kortyzol i adrenalina. Rzeczywiście pomagają one radzić sobie z zagrożeniami i wyzwaniami, ale z czasem zwiększają ryzyko różnych problemów zdrowotnych.Na wakacjach ludzie spędzają czas, gdzie nie muszą się martwić i rozwiązywać codziennych problemów, co zmniejsza stres” – wyjaśnia J. Velžienė.
Badanie opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym „Scientific Reports” wykazało, że spędzenie co najmniej dwóch godzin na łonie natury znacząco poprawia zdrowie fizyczne i emocjonalne człowieka. Pozytywnie wpływa nadmorskie powietrze nasycone jodem i olejkami eterycznymi z sosny.
„Spacery po plaży pomagają pokonać niepokój i stres oraz poprawić zdrowie, ale niektórzy chętnie spędzają czas w pomieszczeniach, jeśli pogoda nie dopisuje. Nasi fizjoterapeuci są przekonani: nie ma złej pogody, więc nawet gdy pada deszcz, organizujemy wędrówki z kijkami nordyckimi nad morze – spacer brzegiem morza przy każdej pogodzie pomaga oczyścić skórę, zatoki i poprawić zdrowie emocjonalne” – wyjaśnia J. Velžienė.
Zmniejsz wpływ siedzącej pracy
Chociaż 80 procent osób prowadzących siedzący tryb pracy skarży się na ból pleców, osoby, które spędzają więcej niż dziesięć godzin dziennie w pozycji siedzącej, są bardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia. Niska aktywność fizyczna może stać się przyczyną depresji.
Często ludzie udają, że nie mają czasu na poruszanie się. Wakacje są zatem doskonałą okazją do podjęcia aktywności fizycznej.
„Praca przy komputerze powoduje gromadzenie się limfy w okolicy szyi, człowiek zaczyna odczuwać częste bóle głowy, nudności, słaba mobilność prowadzi do problemów z mięśniami i kręgosłupem. Jednym ze sposobów, aby sobie pomóc, jest leczenie się masaż podczas wakacji: „Masaż wspomaga krążenie limfy, poprawia krążenie i metabolizm oraz ćwiczy mięśnie” – wyjaśnia J. Velžienė.
Masaż można wykonywać nie tylko na specjalnym stole, ale także w wodzie – ciało masowane jest specjalnie stworzonymi prądami. Według J. Velžienė masaż wodny pomaga się zrelaksować, pozytywnie wpływa na układ naczyniowy, pracę mózgu i wzmacnia organizm.
Brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie, ale wakacje mogą być okazją do wzmocnienia osłabionych mięśni. J. Velžienė twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem jest fizjoterapia, jednak aktywność należy zwiększać stopniowo.
„Osoby prowadzące siedzący tryb życia nawet nie zauważają, jak spada ich siła fizyczna, pojawiają się bóle kości, stawów i mięśni, a także wzrasta waga. W czasie wakacji możesz zmienić swoje nawyki: spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, spacerować, pływaj, wykonuj ćwiczenia fizjoterapeutyczne i stopniowo zaczynaj się ruszać. Nowe nawyki nabyte podczas wakacji często pozostają nawet po powrocie do normalnego życia” – opowiada J. Velžienė.
Jednak nie tylko siedzący tryb życia może uszkodzić mięśnie, ale także zbyt intensywne uprawianie sportu. J. Velžienė twierdzi, że aktywni sportowcy powinni także korzystać z okazji, aby regenerować uszkodzone mięśnie: „Kiedy ktoś uprawia intensywny sport, mięśnie są napięte, ścięgna naciągnięte, często nie zwracamy na to uwagi. Procedury zdrowotne pomagają przywrócić mięśnie u osób niećwiczących i ożywić uszkodzone mięśnie u osób ćwiczących. Wykorzystuje się do tego nie tylko ćwiczenia i masaże, ale także ogrzewanie specjalnymi lampami.”
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”