W poniedziałek wieczorem w Rzymie (Włochy) zapalono Płomień Pokoju III Igrzysk Europejskich, który rozpoczął swoją podróż do Krakowa (Polska). Prezydent RP Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystej ceremonii, pochwalił Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) za utrzymanie cennej pozycji i niedopuszczenie do udziału w Igrzyskach sportowców z Rosji i Białorusi.
„Chciałbym skorzystać z okazji i podziękować EOC za decyzję o niedopuszczeniu Rosji i Białorusi do Igrzysk. Rosja jest państwem najeźdźczym, agresorem, który zaatakował Ukrainę i prowadził wojnę. Reżim białoruski popiera ten atak.
Mówię to zarówno jako reprezentant Polski, jak i jako obywatel kraju, który przyjął ponad 2 miliony ludzi. uchodźców z Ukrainy zmuszonych do opuszczenia kraju przed wojną.
Za dwa dni Polskę odwiedzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przyjedzie spotkać się zarówno z moimi rodakami, jak iz Ukraińcami w Polsce. Cieszę się, że jako prezydent kraju gospodarza Igrzysk będę mógł spojrzeć mu w oczy i sprawić, by te Igrzyska przebiegły pokojowo i pokojowo” – podkreślił polski przywódca w swoim powitalnym przemówieniu.
W uroczystej ceremonii uczestniczyła również Daina Gudzinevičiūtė, wiceprzewodnicząca EOK, przewodnicząca Litewskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego (LTOC).
„Igrzyska Europejskie to jedna z najważniejszych imprez sportowych na kontynencie, na której w tym roku odbędzie się aż 19 olimpijsko-eliminacyjnych turniejów sportowych. Przygotowania do Igrzysk nie były łatwe, ale można się cieszyć, że Polska jest dobrze sobie radząc, w tym roku LTOK poprowadzi rekordową reprezentację na Igrzyska Europejskie, co, mam nadzieję, sprawi, że Litwa będzie zadowolona z wyników.
W tej imprezie, podobnie jak w innych organizowanych przez EOC, nie zobaczymy zawodników z Rosji i Białorusi. Cieszę się, że Europa jest w tej sprawie zjednoczona i razem z moimi kolegami udało się utrzymać pryncypialne stanowisko w tej sprawie” – powiedziała mistrzyni olimpijska D. Gudzinevičiūtė.
Cenna pozycja Europejskich Komitetów Olimpijskich została utrzymana od początku wojny – przedstawiciele wymienionych krajów nie zostali dopuszczeni do udziału w Europejskich Zimowych i Letnich Festiwalach Młodzieży organizowanych przez EOC.
Prezydent RP podczas symbolicznej ceremonii w Rzymie odebrał Igrzyskowy Płomień Pokoju od szefa EOC Spyro Caprala i wręczył go polskiemu sportowcowi i czterokrotnemu mistrzowi olimpijskiemu Robertowi Korzeniowskiemu.
Znicz Igrzysk zapaliła przedstawicielka fitness walking, która wyruszy do Polski i rozpocznie podróż po kraju gospodarza Igrzysk. Znicz Igrzysk zapali się podczas ceremonii otwarcia.
Igrzyska Europejskie odbędą się w Krakowie od 21 czerwca do 2 lipca. Przewiduje się, że w konkursie weźmie udział ponad 7000 osób. sportowców z 48 krajów. Podobnie jak w przypadku innych wydarzeń EOC, na Igrzyskach nie będzie przedstawicieli Rosji i Białorusi.
Aż 19 olimpijskich turniejów kwalifikacyjnych odbędzie się podczas organizowanych po raz trzeci Igrzysk Europejskich. Łucznictwo, pływanie synchroniczne, lekkoatletyka, badminton, koszykówka 3×3, boks, break, slalom kajakowy, kolarstwo BMX, kolarstwo górskie, nurkowanie, szermierka, judo, pięciobój nowoczesny, rugby będą mieli szansę wygrać igrzyska olimpijskie. 2024r. – 7, reprezentanci strzelectwa, tenisa stołowego, taekwondo, triathlonu.
W ramach Igrzysk Europejskich odbędą się również Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce (drużynowo), pływaniu synchronicznym, badmintonie, slalomie kajakowym, sprincie kajakowym, kolarstwie BMX, kolarstwie górskim, nurkowaniu, szermierce, judo (drużynowo), pięcioboju nowoczesnym i taekwondo.
Oczekuje się, że Litwę będzie reprezentować ponad 100 sportowców.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”