Podczas Jubileuszowego Festiwalu Piosenki na Łotwie padły również deklaracje pomocy w zachowaniu zniszczonego dziedzictwa kulturowego Ukrainy

S. Kairys złożył Łotyszom gratulacje z okazji tego święta, które jest doskonałym przykładem ważnej tradycji kulturowej dla krajów bałtyckich, które przetrwały dwie wojny światowe i sowietyzację i położyły podwaliny pod Śpiewającą Rewolucję.

„Dzisiaj w Rydze możemy swobodnie zgromadzić się, aby uczcić tę długą tradycję kulturalną Łotwy, która wraz z estońskimi i litewskimi festiwalami pieśni i tańca jest wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, aby zapewnić lepsze wyeksponowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, wspieranie dialogu z poszanowaniem różnorodności kultur – powiedział podczas spotkania ministerialnego S. Kairys – Jednak dziś kultura ukraińska i jej dziedzictwo są stale zagrożone, dlatego musimy mobilizować międzynarodowe, europejskie i narodowe wysiłki i środki na rzecz jej odbudowy, zachowania i ochrony. Ukraińska kultura i dziedzictwo kulturowe są częścią Europy, świata, ludzkości. Każdy utracony kawałek ukraińskiej kultury jest stratą dla nas wszystkich”.

Zdaniem ministra kultury S. Kairisa kultura powinna zostać włączona do mechanizmów wsparcia na poziomie Unii Europejskiej dla Ukrainy, wsparcie to powinno być lepiej dostosowane do potrzeb Ukrainy, stać się bardziej systematyczne. Programy pomocowe muszą być łatwo dostępne i zrozumiałe dla Ukraińców, co nie tylko pomoże odbudować Ukrainę, ale także wzmocni jej wolę członkostwa w unijnej rodzinie.

S. Kairys zaproponował również realizację dojrzałego już wcześniej pomysłu – złożenie wspólnej nominacji Litwy, Polski i Ukrainy do wpisania uroczystości wigilijnej na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Po spotkaniu ministrowie kultury Łotwy, Litwy, Estonii, Polski i Ukrainy podpisali wspólną deklarację, w której potwierdzili wspólną wolę odbudowy Ukrainy i pomocy w zachowaniu jej dziedzictwa kulturowego w sposób skoordynowany, z uwzględnieniem potrzeb zidentyfikowanych przez samą Ukrainę . i z jego udziałem. Potwierdzono także gotowość do dalszego udzielania nieustannego ukierunkowanego wsparcia zgodnie z najpilniejszymi potrzebami Ukrainy, współpracę z ukraińskimi organizacjami rządowymi i pozarządowymi oraz sektorem prywatnym. Deklaracja zobowiązuje się do zagwarantowania bezpiecznego i sprzyjającego środowiska społecznościom Ukraińców, którzy osiedlili się w krajach bałtyckich i w Polsce, aby mogły one chronić, wykorzystywać i przekazywać swoje niematerialne dziedzictwo kulturowe, a także proponuje podjęcie wspólnych wysiłków na rzecz ustanowienia i sfinansowania europejski fundusz ochrony ukraińskiego dziedzictwa kulturowego.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *