Pod koniec lata w Wilnie rozpocznie się 10. Litewskie Biennale Sztuki Tkanin „Laboratorium Przyszłości”

Wystawa skupia się na twórczych eksperymentach, ujawniając naukowe i technologiczne postępy w dziedzinie tekstyliów. Czy na wystawie dyskutuje się, czy współczesna nauka w służbie rozwoju nowych materiałów i włókien idzie w parze z inicjatywami ekologicznymi? Autorzy wystawy skupiają się na XXI wieku. materialny i koncepcyjny charakter tekstyliów: zrównoważone materiały, nowe technologie rozwoju i produkcji.

W biennale zorganizowanym przez artystki Žydrė Ridulytė i Silviję Juozelskytė weźmie udział ponad 10 litewskich autorów i trzech polskich artystów. Na biennale swoje prace zaprezentują Jolanta Sendaitė-Paulauskienė, Lolita Tučinskaitė i Indrė Spitrytė, które eksperymentują z tworzeniem tkanki z alg, drożdży lub bakterii. Ich szeregi uzupełnią już znani i uznani projektanci: Liucija Kryževičienė, która nie stroni od innowacji w praktyce twórczej, rzeźbiarz Andrius Erminas, który pracuje, łączy sztukę tekstylną z fotografią, wideo i sztuką sceny, cyfrowy żakard technika i inni programiści. .

Tym razem Litewskie Biennale Sztuki Tkanin poszerza horyzonty geograficzne i prezentuje nie tylko autorów lokalnych, ale także zagranicznych. W wystawie biorą udział polskie artystki Ludwika Żytkiewicz-Ostrowska, Izabela Wyrwa i Magdalena Soboń. Przedstawiają zbiorową instalację Reconnected, w której indywidualne praktyki twórcze artystów łączy pragnienie zrozumienia natury przez każdego.

Zestaw prezentowanych prac ukazuje podziw autorów dla doskonałości natury i ich dążenia do docenienia złożoności relacji między człowiekiem a otaczającym go światem. Choć artyści stosują różne sposoby prezentacji i dostępu do obrazu, głównym elementem ich pracy jest kontakt z materiałami.

Biennale obejmuje program warsztatów twórczych, spektakli, wycieczek i seminariów otwartych dla publiczności, które potrwają do końca września. Bardziej szczegółowe informacje zostaną podane do publicznej wiadomości bliżej wydarzenia.
Promotorzy projektu: Związek Artystów Litewskich, Urząd Miasta Wilna.

Partnerzy projektu: Instytut Kultury Polskiej w Wilnie, Polski Dom Kultury w Wilnie, Magazyn Centras, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *