Po zbadaniu składu chemicznego słynnych skrzypiec Stradivariusa naukowcy twierdzą, że rozwiązali wielowiekową tajemnicę

Poszukując tajemnic tej technologii, naukowcy zwrócili się do nanoskalowych obrazów skrzypiec wykonanych przez A. Stradivariego, które dostarczyły wskazówek na temat warstwy białkowej umieszczonej pomiędzy drewnem a lakierem do paznokci.

Publikacja poświęcona prowadzonym badaniom ukazała się 17 października. W Analytical Chemistry, czasopiśmie wydawanym przez American Chemical Society.

O tym, że instrumenty strunowe wykonane przez A. Stradivariego były pokryte specjalnym materiałem przed lakierowaniem, wspomina się także we wnioskach z wcześniejszych badań.

Substancja ta, wchłaniając się w drewno i wygładzając je, zwiększała trwałość drewna iz pewnością mogła wpływać na czystość wydobywanego dźwięku i łatwość, z jaką rezonował. Uważa się, że dzięki odkryciu składników tego materiału uda się odtworzyć fenomen starożytnych skrzypiec.



Skrzypce Stradivariego. Zdjęcie autorstwa Tarisio/Scanpix.

Pomysł ten skłonił Lisę Vaccari, Marco Malagodi i kilku ich kolegów do próby ustalenia składu warstwy między drewnem a lakierem. Jako obiekty badawcze wybrano dwa cenne skrzypce – „San Lorenzo” z 1718 r. i „Toscano” z lat 90. XVII wieku.

Za pomocą spektromikroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera promieniowania synchrotronowego – technologii stosowanej wcześniej w badaniach starożytnych skrzypiec – udało się potwierdzić, że dwoje skrzypiec, o których mowa, jest pokrytych warstwą pośrednią. Niestety wybrana metoda nie pozwoliła na określenie składu materiału pochłoniętego przez drzewo.


Skrzypce Stradivarius Chemia analityczna 2022 fot.

Skrzypce Stradivarius Chemia analityczna 2022 fot.

Próbki następnie analizowano za pomocą skaningowego mikroskopu bliskiego pola w podczerwieni. Urządzenie to mierzy ilość światła podczerwonego emitowanego przez warstwę wierzchnią i drewno na podstawie obrazów o szerokości kilkudziesięciu nanometrów – w ten sposób zbierane są informacje o składzie chemicznym materiału.

Wyniki uzyskane po zastosowaniu nowej metody ujawniły, że w warstwie pośredniej między drewnem, z którego wykonano dwoje skrzypiec, a pokrywającym je lakierem, w nanometrycznych plamkach znajdują się związki pochodzenia białkowego.

Naukowcy uważają, że szczegółowy trójwymiarowy obraz materiału pokrywającego powierzchnię skrzypiec może posłużyć do dalszych badań, które pozwolą zidentyfikować konkretne związki tworzące unikalną warstwę.

Źródła:

https://scitechdaily.com/why-stradivarius-violins-are-unparalled-by-modern-instruments-chemical-clues-to-the-mystery/

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.analchem.2c02965#

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez firmę DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *