Po roku rosnącego zużycia do 2023 r. tygodniowy prąd będzie na Litwie droższy o 64%.

zdjęcie Władimira Iwanowa (V).

Niezwykłe warunki pogodowe pierwszego dnia nowego roku przyniosły na tym obszarze znaczną produkcję energii wodnej. Prawdą jest, że po zakończeniu okresu przewietrzania i po wciśnięciu przycisku w weekend zużycie energii elektrycznej również gwałtownie wzrosło, co spowoduje wzrost cen na rynku hurtowym l energii elektrycznej, informuje litewski operator przesyłu energii elektrycznej sieć Litgrid.

18 stycznia średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej Nord Pool wzrosła o 64% z 64,6 do 106 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim tygodniem. Na Łotwie iw Estonii hurtowa cena energii elektrycznej wynosiła 105 EUR/MWh.

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy gwałtowny wzrost zużycia energii elektrycznej na Litwie, wzrosło ono o 10%, na Łotwie o 6%, aw Estonii nawet o 14%. szkoda, że ​​pod koniec okresu wentylacji zużycie jest prawie równe z okresem profilaktycznym. Wraz ze wzrostem zużycia w Estonii i na Łotwie elektrownie cieplne produkowały więcej, ale łotewskie elektrownie wodne, które były największe w krajach bałtyckich, wytwarzały około 150 GWh, czyli około 37% całej produkcji energii elektrycznej. Zwykle elektrownie wodne pracują z taką mocą dopiero późną zimą, wczesną wiosną, kiedy pogoda się uspokaja i topnieje śnieg – cytuje w raporcie dyrektor Departamentu Strategii Litgrid Liutauras Varanaviius.

Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 34% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem. Łącznie w zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 80 GWh energii elektrycznej, o jedną dziesiątą mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy produkcja osiągnęła 90 GWh.

W ubiegłym tygodniu produkcja energii wiatrowej na Litwie spadła o jedną czwartą, z 59 GWh do 44 GWh. energii cieplnej wyprodukowała podobnie jak w poprzednim tygodniu, jej produkcja osiągnęła poziom 16 GWh, natomiast wody o 36% więcej, jej produkcja wzrosła z 14 GWh do 19 GWh. Elektrownie cieplne wytwarzały 20% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia wiatrowa 55%, energia wodna 23%, a inne rodzaje energii 2%.

W porównaniu z poprzednim tygodniem import ogółem wzrósł o 23%, ze 178 GWh do 219 GWh. Rozróżniając import ropy, 47% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 51% importowano przez granicę z Łotwą, a 2% do Polski. ?

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *