Po bezbramkowej grze Niemiec i Polski Ukraina została odesłana do domu | Sporty

PRZECZYTAJ TAKŻE: Interaktywny przewodnik po Euro 2016: wszystko, co musisz wiedzieć o swojej drużynie

To była niemal najnudniejsza pierwsza połowa mistrzostw Europy. Jeszcze nudniejszy niż mecz Francja-Albania, kiedy wydawało się, że nic nie może być bardziej nudne. Żadnej z drużyn nie udało się dotrzeć do pola bramkowego, choć Niemcy bardzo aktywnie rozpoczęli mecz.

Jednak po dziesięciu minutach bez strzelenia gola, Polacy również otrząsnęli się i rozegrali cały mecz z nadzieją, że lepiej nie tracić gola, niż strzelić gola.

Choć Niemcy w trakcie meczu dotknęli pola bramkowego trzy razy, a Polacy ani razu, to ci dwaj ostatni byli najlepsi.

Arkadiusz Milikas tuż po rozpoczęciu drugiej połowy znalazł się w punkcie ataku, jednak głową nie trafił w wysokie podanie kolegi z drużyny. Blokował piłkę jedynie nosem. Kilka centymetrów i Manuel Neuer nie byłby w stanie nic zrobić.

W 69. minucie znów zabrakło szczęścia A. Milikusowi. Kamila Grosicki w szybkim ataku podała do napastnika trzech Niemców, który z 11 metrów nie trafił w tkwiącą mu między nogami piłkę.

Niemcy próbowali walczyć o zwycięstwo, stworzyli kilka niebezpiecznych kombinacji, ale Polakom po bezinteresownej grze zdobyli zasłużony punkt.

W pierwszym meczu Euro 2016 Niemcy pokonały Ukrainę 2:0, a Polska pokonała Irlandię Północną 1:0. Ci ostatni w decydującym meczu zmierzą się z Niemcami, a Polacy zmierzą się z reprezentacją Ukrainy, która nie walczy już o nic.

Druga połowa: Niemcy – Polska 0:0 (0:0)

90 minut. Sędzia doliczył trzy minuty doliczonego czasu gry.

84 minuty. J. Boateng dotknął piłkę dłonią na skraju pola karnego – była to bardzo duża szansa na zdobycie niebezpiecznego rzutu wolnego. Uderzenie K. Grosickiego przeleciało obok bramki.

78 minut. Polacy przekazali inicjatywę przeciwnikom, którzy aktywnie atakowali. A.Shurrle doskonale wszedł do gry po zmianie.

72 minuty. Na boisku – M. Gomez, który zastąpił J. Draxlera.

69 minut. Ładna polska kontratak 4 na 4 mogła zakończyć się golem, ale A. Milikas podczas próby oddania strzału nie trafił w pole karne 11 jardów.

Zaraz potem świetną okazję miał pan Ozil, ale strzelił prosto w bramkarza.

65 minut Pierwsza zmiana w meczu – M. Goetza zastąpił A. Schurrle.

59 minut. Mądry polski rzut karny. R. Lewandowski uderzył piłkę lekko w lewo, a A. Milikas oddał dobry strzał po ziemi, ale blisko bramki.

57 minut. Zdecydowanie lepiej atakowały też Polki, zmuszając Niemkę do faulu przed polem karnym. Niecelny rzut wolny z około 26 metrów.

52 minuty. Aktywny początek drugiej połowy z niebezpiecznymi atakami po obu stronach boiska. Obie drużyny kilkakrotnie próbowały znaleźć się w polu karnym, ale obrona radzi sobie jak dotąd lepiej niż atak.

47 minut M. Gotze kopnął L. Fabiańskiego bezpośrednio po otrzymaniu podania w pole karne.

46 minut. MOŻLIWOŚĆ! Pierwszy polski atak i złota szansa dla A. Milika. Napastnikowi nie udało się zebrać wysokiego podania od kolegi z drużyny, gdy ten był już całkowicie wolny przed bramką. Dotknął nawet piłki nosem, ale minęła słupek.

Zdjęcie/nagłówek Scanpix/AP autorstwa Mario Gotze

Pierwsza połowa: Niemcy – Polska 0:0

45 minut Dość nudna pierwsza połowa zakończyła się bez dotarcia Niemców i Polaków do pola bramkowego. Przewaga Niemców pod względem kontroli nad piłką (65:35) była ogromna, podań było dwukrotnie więcej (293:117), ale to nie wystarczyło.

40 minut Solidna i mobilna obrona Polski pozwoliła Niemcom na podanie piłki wokół pola karnego, jednak gdy ci próbowali rzucić piłkę w stronę bramki, mistrzowie świata zostali szybko zatrzymani.

30 minut Mecz był wyrównany, choć Niemcy znacznie częściej kontrolowali piłkę. Nie wyglądali już jednak tak żywiołowo i groźnie jak w pierwszych minutach.

22 minuty. Po bardzo aktywnym początku Niemców, również Polacy odbudowali się, organizując dwa żywiołowe ataki w polu karnym. Choć nie udało się trafić, R. Lewandowski i A. Milikus stworzyli spore zagrożenie.

16 minut. Sytuacja jest niemal identyczna po drugiej stronie boiska. T. Muller przejął piłkę od L. Piszczka i dośrodkował w pole karne. Podający w jej stronę T. Kroos trochę minął piłkę, która w związku z tym przeleciała blisko bramki.

15 minut Duży błąd M. Hummelsa w obronie pozwolił R. Lewandowskiemu niebezpiecznie zbliżyć się do pola karnego, ale podanie Polaka zostało zablokowane.

10 minut Polacy są całkowicie wykolejeni i zaniepokojeni. Niemal wyłącznie Niemcy są w posiadaniu piłki, a polscy piłkarze dotykają jej jedynie w obronie. W akcjach ofensywnych nie można wykonać więcej niż 3-4 podań.

4 minuty Całkowita dominacja Niemców w pierwszych minutach zakończyła się główką Goetzego z wygodnej pozycji przed bramką. Nieprawidłowo.

3 minuty Na otrzymanie karty nie trzeba było długo czekać. S. Khedira, który przerwał polski atak w środku pola, został ukarany żółtą kartką.

Jeżeli ten mecz zakończy się remisem, Ukraina po dwóch rundach nie będzie miała szans na awans do kolejnej rundy.

Składniki wyjściowe:

Niemcy: Pan Neuer; J. Hector, M. Hummels, J. Boateng, B. Howedes; T. Muller, T. Kroos, S. Khedira, J. Draxler, M. Ozil; Panie Gotze.

Polska: L. Fabiański; A. Jędrzejczykas, M. Pazdanas, K. Glikas, L. Piszczek; P. Grosickis, K. Maczyńskis, G. Krychowiaks, J. Błaszczykowskis; R. Lewandowskis, A. Milikas.