Po apelu socjaldemokratów Matulas planuje wcześniejsze zwołanie komisji zdrowia

„Spotkanie w celu wyjaśnienia postępu procesu restrukturyzacji i postępu reorganizacji karetek pogotowia, problemów, zaplanowano na 6 września, przed jesienną sesją Sejmu. Ale teraz analizuję apel socjaldemokratów i nie nie wyklucza możliwości wcześniejszego zwołania posiedzenia” – powiedział poseł Sejmu w Elcie, odpowiadając na żądanie socjaldemokratów o pilnym zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia. posiedzenie komisji w sprawie masowego wyjścia lekarzy ze szpitali Zarasai i Raseiniai oraz Polikliniki Centrum Wileńskiego.

Według A. Matula odejście lekarzy z placówek medycznych ma raczej związek z gminami i organizowanymi przez nie konkursami dla dyrektorów szpitali. Zdaniem polityka należy jednak zareagować na tę sytuację.

„Te zwolnienia i inne rzeczy mają raczej związek z przetargami, słabą komunikacją ze strony samorządu lokalnego, ale z pewnością reagujemy w ten czy inny sposób” – stwierdził przewodniczący Komisji Spraw Publicznych ds. Zdrowia.

„Regularnie kontaktuję się z ministerstwem, omawiamy te kwestie. Ale jeszcze nie zdecydowałem, czy zwołam to spotkanie wcześniej. Studiuję i wyjaśniam powody tego wezwania, rozmawiam z Ministerstwem Zdrowia” – powtórzył A. Matulas.

W poniedziałek Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) zażądała pilnego posiedzenia Komisji ds. Zdrowia Sejmu w związku z masowymi odejściami lekarzy.

„Proszę o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji do Spraw Zdrowia, na którym będziemy mogli zbadać sytuację, jaka ma miejsce w związku ze wzrastającą liczbą zbiorowych strajków lekarzy. Centrum Polikliniki Wileńskiej, szpitale Zarasų i Raseinių… Należy natychmiast ocenić sytuację w tych i innych placówkach medycznych, w całym transformującym się systemie” – powiedziała Orinta Leiputė, liderka frakcji socjaldemokratów.

Według O. Leiputė przyczyną kryzysu w placówkach medycznych była nie tylko słaba komunikacja rządu centralnego z lekarzami i gminami, ale także upór obecnej większości rządzącej na rzecz koncentracji całej służby zdrowia w szpitalach pięciu głównych miast i większe dzielnice. .

ELTA przypomina, że ​​od 1 sierpnia litewskie gminy mogą rozpocząć tworzenie ośrodków zdrowia, w których będzie świadczone co najmniej 80 proc. podstawowych świadczeń zdrowotnych. Władze samorządowe będą musiały do ​​końca tego roku podjąć decyzję o utworzeniu ośrodków zdrowia łączących publiczne lub prywatne placówki medyczne.

Zdrowie publiczne, podstawowa opieka ambulatoryjna, podstawowa opieka szpitalna, ponadpodstawowa opieka ambulatoryjna, choroby wewnętrzne (profil terapeutyczny) i usługi medycyny ratunkowej powinny być grupowane w ośrodku zdrowia na zasadzie współpracy, ale ich spektrum jest zróżnicowane w zależności od gminy, w zależności od od rozmiaru każdego.

Jak wcześniej informowaliśmy, na początku lipca 12 lekarzy opuściło szpital Zarasai, nie zgadzając się z prowadzoną przez gminę reorganizacją szpitala. Zdaniem lekarzy władze lokalne nie odpowiedziały na pytania lekarzy dotyczące dalszego funkcjonowania szpitala i nie ustosunkowały się do ich próśb. Z powodu braku lekarzy działalność kilku służb szpitalnych w Zarasai została zawieszona.

Problemy związane z odejściem lekarzy pojawiły się także w Raseiniai – 7 pracowników planuje opuścić szpital miejski w związku z konkursem na nowego dyrektora placówki. Lekarze zwrócili się do burmistrza z prośbą o przejrzystą organizację konkursu, ale ich zdaniem nie zostali wysłuchani. W związku z odejściem lekarzy Oddział Chorób Wewnętrznych Szpitala Raseiniai zaczął ograniczać planowe przyjęcia pacjentów.

W tym tygodniu lekarze Polikliniki Raseiniai złożyli podobne skargi do Ministra Zdrowia, prosząc o wstrzymanie konkursu na stanowisko kierownika placówki, który zdaniem lekarzy był nieprzejrzysty.

Z Polikliniki Centrum Wileńskiego opuściło także kilkudziesięciu lekarzy. Poinformowano, że pracę odeszło 40 pracowników – nie tylko kierownicy oddziałów polikliniki, ale także prawie cała administracja, pracownicy rolni, rada lecznicza, a w końcu burmistrz Wilna zwolnił dyrektora polikliniki samego Zdislava Skvarcianego . Jak poinformował Urząd Miasta Wilna, dyrektor polikliniki został zwolniony za podważanie autorytetu służby zdrowia.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *