Pierwsze zwycięstwo 3×3: Litwa pokonała polską drużynę

Reprezentacja Litwy (1/2) 3×3 odniosła swoje pierwsze zwycięstwo na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Wyniki uczniów Dainiusa Novickisa 21:12 wyprzedziła polskich koszykarzy (1/2).

Na początku meczu drużyny wymieniły po punkcie, a później dublet E.Džiaugisa wyprowadził Litwę na prowadzenie 3:1. W trzeciej minucie meczu E. Džiaugis podwyższył różnicę do 4:1. Dublet A. Pukela wyprowadził Litwę na jeszcze większe prowadzenie 6:2. Później Litwa zdobyła kolejne dwa punkty, po czym Litwa objęła prowadzenie 9:5.

W piątej minucie meczu Litwa prowadziła 13:7 dzięki punktom A. Pukel. Dwa kolejne udane ataki naszego zespołu nie pozwoliły przeciwnikom zbliżyć się do wyniku – 15:9.

Później trzy punkty zdobył A. Pukelis i Litwa prowadziła 19:11. Następnie A.Pukelis i Š.Vingelis zamknęli mecz zdobywając po jednym punkcie.

Dla Litwy E. Dziaugys zdobył 10 punktów, A. Pukelis – 7, Gintautas Matulis i Šarūnas Vingelis – po 2 dla Polski, Michał Sokołowski 3, Przemysław Zamojski 2, Filipas Matchak 1.

Litwini zmierzą się dziś o 20:05 z drużyną amerykańską.

Koszykówka 3×3 rozgrywana jest na połowie boiska, a na przewinienie przypada 12 sekund. Wszystkie mecze trwają 10 minut lub do momentu, gdy jedna z drużyn zdobędzie 21 punktów. Jeżeli wynik wynosi 20:20, jedna z drużyn musi mieć co najmniej dwa punkty przewagi.

Za pojedynczy strzał zdobywa się 1 punkt, a za strzał poza linię trzech punktów – 2 punkty.

Każda drużyna składa się z 4 zawodników, ale 3 gra na boisku.

Każda z ośmiu drużyn rozgrywa po 7 meczów, a następnie zajmuje miejsca w rankingach. Dwie pierwsze drużyny awansują bezpośrednio do półfinału, a dwie ostatnie kończą występ na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Pozostałe 4 drużyny rywalizują w turnieju wstępnym (3 na 6, 4 na 5). Zwycięzcy awansują do półfinału. Zwycięzcy obu półfinałów zmierzą się ze sobą w finale, a przegrani walczą o brązowy medal.