Już dziś o godzinie 18.30 Paulius Anderssonas po raz pierwszy wystąpi z recitalem solowym w sali na 1. piętrze klajpedzkiej Sali Koncertowej, co z pewnością powinno przyciągnąć uwagę melomanów. Pianista wykona słynny utwór z XIX wieku. dwanaście „Studiów transcendentnych” węgierskiego kompozytora i pianisty Ferenca Liszta.
„Pan Andersson jest niezwykle utalentowanym pianistą. Oprócz wielkiej wirtuozerii, wyczucia muzyki i stylu, sam Paulius jest błyskotliwą osobowością artystyczną, charakteryzującą się silnym wrażeniem scenicznym, które urzeka publiczność” (Eugenas Indjicas).
„Nie waham się powiedzieć, że to najlepsze wykonanie, jakie kiedykolwiek słyszałem” (Geoffrey Douglas Madge).
W ten sposób światowej sławy pianiści reagują na muzykalność swojego kolegi z młodszego pokolenia – litewskiego pianisty P. Anderssona.
Pan Andersson przedstawi na koncercie ambitny program – słynny XIX wiek. dwanaście „Studiów transcendentalnych” węgierskiego kompozytora i pianisty F. Liszta.
Nazywane są również „Badaniami o najwyższych wynikach”. Jest to cykl studiów stworzony przez F. Liszta, który zadedykował swojemu profesorowi Carlowi Czernemu, słynnemu twórcy studiów. Mówi się, że ten cykl F. Liszta jest kwintesencją jego artystycznej wizji.
Według P. Anderssona wybrał studia F. Liszta, ponieważ cykl ten jest jednym z najbardziej złożonych technicznie i muzycznie.
„To ogromne wyzwanie dla pianisty i postanowiłem podjąć to wyzwanie. Jestem dość odważny i lubię wyzwania i trudne programy” – zeznał muzyk.
Pan Andersson kontynuuje piękne tradycje swojej muzycznej rodziny: jego matka Aleksandra Žvirblytė i jego babcia Veronika Vitaitė są znanymi pianistami i nauczycielami, a jego dziadek Vytautas Žvirblis jest dyrygentem.
Paulius jest absolwentem Państwowego Gimnazjum Artystycznego im. MK Čiurlionisa i studiował studia licencjackie w Litewskiej Akademii Muzyki i Dramatu.
w 2021 roku uzyskał tytuł magistra sztuk performatywnych na Uniwersytecie Muzycznym im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie (Niemcy), a w zeszłym roku ukończył studia podyplomowe ze sztuk performatywnych w prestiżowej Miami Frost School of Music w USA.
Pianista zaczął grać w wieku 5 lat. W wieku 11 lat zadebiutował z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa, aw wieku 14 lat występował jako solista z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną.
Od tego czasu występował już na estradach koncertowych Europy, Japonii, Indonezji i Stanów Zjednoczonych, gdzie występował z orkiestrami, w programach solowych i kameralnych.
w 2022 zostaje artystą rezydentem Drozdoff Society w Nowym Jorku.
Pan Andersson zdobył nazwiska zwycięzców aż 16 międzynarodowych konkursów organizowanych we Francji, Estonii, Ukrainie, Rosji, Polsce, Grecji, Włoszech i na Litwie. Wydał płytę z utworami J. Vitoli, L. van Beethovena, F. Chopina, F. Schuberta i M. Ravela. Improwizacje na pianinie i perkusji to kolejna pasja Paula, która również przyniosła mu nagrody.
Recital M. Anderssona zapowiada się interesująco dla młodszych i starszych, zwłaszcza miłośników muzyki F. Liszta.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.