Perspektywy transplantacji wątroby na Litwie: w Birsztanach odbywa się międzynarodowa konferencja

Obecnie na przeszczep wątroby na Litwie czeka 100 osób, w tym 13 dzieci. Każdego roku narządy od dawców ratują życie od 15 do 20 osób, a potrzeba operacji wciąż rośnie. Litewscy i zagraniczni specjaliści od przeszczepów wątroby dyskutują dziś i dzielą się dobrymi praktykami w Birsztanach, co jest dla Litwy najodpowiedniejszym sposobem realizacji programu dawstwa i przeszczepów.

Międzynarodowe konferencje organizowane przez Litewskie Towarzystwo Anestezjologów-Intensywnej Terapii „Nowe osiągnięcia i wyzwania w transplantacji wątroby: Kurs mistrzowski” Wiceminister zdrowia Danguolė Jankauskienė z zadowoleniem przyjęła ważny wkład litewskich specjalistów od transplantacji.

„Dzięki Wam dawstwo i przeszczepianie narządów stało się częścią naszego nowoczesnego systemu medycznego. I często – jako miara wartości społeczeństwa, bo im bardziej dojrzałe i świadome jest społeczeństwo, tym mniej pojawia się pytań, dlaczego tak jest dawstwo narządów ważne i konieczne, a możliwości transplantacji otwierają zupełnie inne warstwy medycyny” – powiedziała D. Jankauskienė.

Wiceminister wyraził nadzieję, że podczas konferencji pojawi się wiele ważnych pomysłów czy pomysłów, których realizacja pomoże uratować dziesiątki, setki, a nawet tysiące istnień ludzkich.

Przeszczepy wątroby wykonuje się na Litwie od ponad 20 lat. Pierwsza operacja została wykonana przez prof. Balysa Dainysa w 2000 roku. Obecnie operacje te są wykonywane w klinikach Santara i Kownie Szpitala Litewskiego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu. Ich zapotrzebowanie stale rośnie: w 2007 r. na ten narząd czekało 28 chorych, a w 2021 r. – ponad 100 chorych. W tym roku 11 osób przeszło już przeszczep wątroby: 4 operacje wykonano w Wilnie i 7 w Kownie. W ubiegłym roku przeprowadzono łącznie 22 tego typu operacje, czyli siedmiokrotnie więcej niż np. w 2006 roku.

Ze względu na małą liczbę biorców na Litwie nie wykonuje się przeszczepów wątroby dla dzieci – zajmują się nimi lekarze polscy i niemieccy. Od 2005 roku wykonano 23 przeszczepy wątroby dla dzieci litewskich za granicą. Dzieciom zwykle przeszczepia się część wątroby dawcy, a ich matki lub ojcowie zwykle stają się dawcami.

Przeszczepianie i dawstwo narządów to cud ratujący życie, który dzięki możliwościom współczesnej medycyny staje się rzeczywistością. Zapraszamy wszystkich Litwinów dobrej woli, którzy chcą i mogą pomóc ratować życie innych, do wykupienia karty dawcy i zostania dawcą narządów. Zobacz jak TUTAJ.

Serwis prasowy SAM

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *