Pentagon wyjaśnia błędy w prognozie dla Ukrainy – Respublika.lt

6 fotografii

Eksperci mają tendencję do obwiniania Pentagonu za niedokładne prognozy. Zdjęcie EPA-Elta.

Według Jeffreya Pryce’a, byłego wyższego urzędnika Departamentu Obrony USA, wywiad wojskowy przeprowadza poważną kontrolę. Według D.Praisa podczas przygotowywania prognozy oszacowano ilość rosyjskiego sprzętu wojskowego, ale nie uwzględniono perspektyw jego wykorzystania. Według niego rząd kraju powinien wyciągnąć wnioski z tej sytuacji i starać się lepiej oceniać potencjalne konflikty zbrojne w przyszłości.

„Stany Zjednoczone nie spodziewały się, że zostaną uwikłane w poważny konflikt międzynarodowy, który może ciągnąć się latami” — wyjaśnia The Daily Beast w sprawie zarzutów wywiadowczych rządu USA.

Generał brygady rezerwy US Army Kevin Ryan, który służył jako attaché wojskowy w Rosji w latach 2001-2003, powiedział gazecie, że Waszyngton spodziewa się intensywnego konfliktu, który szybko się zakończy. Jego zdaniem istnieje realna tendencja do przeceniania możliwości każdego przeciwnika, nie tylko Rosjan czy Chińczyków.

Hugh Gusterson, ekspert od wojny nuklearnej i technologii dronów, profesor w School of Public Policy and Global Relations na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, zgadza się z tym poglądem. Według niego fakt, że wywiady Amerykanów i ich sojuszników nie przewidziały rozwoju sytuacji na Ukrainie, nie jest przypadkiem wyjątkowym. Przypomniał, że amerykański wywiad wojskowy również źle ocenił możliwości powstańców irackich i afgańskich.

Ekspert wyjaśnił, że doświadczenie zdobyte w poprzednich konfliktach jest wykorzystywane do przewidywania przyszłych konfliktów, a służby specjalne zbierają informacje, aby je analizować na odległość. Zasadniczo oceniają tylko wielkość armii i dostępne systemy uzbrojenia.

Zdaniem ppłk. Huntera Ripleya Rawlingsa, błędne postrzeganie sytuacji na Ukrainie, które stało się powodem kiepskich prognoz, może być spowodowane biurokracją elity wojskowej USA. Według podpułkownika wyżsi urzędnicy mogli stale otrzymywać te same dane.

Z drugiej strony, według HRRowlings, ponieważ Stany Zjednoczone nie planowały pierwotnie interwencji w wojnie ukraińsko-rosyjskiej, wątpliwe jest, aby trafne prognozy zasadniczo cokolwiek zmieniły. Jednak z pewnością pomogłyby Ukrainie.

Według rezerwisty wywiad USA nie docenił możliwości dronów, dlatego ukraińscy żołnierze nie otrzymali wymaganej liczby dronów. Kiedy Stany Zjednoczone próbowały zaopatrzyć Ukraińców w drony do transportu przez Polskę już po rozpoczęciu wojny, polskie władze stawiały opór.

„Polska była jednym z naszych głównych sojuszników i jedną z największych przeszkód” – podsumował HR Roulings.

Były szef sztabu dyrektora CIA, Laurence Pfeiffer, również miał tendencję do obwiniania Pentagonu za niedokładne prognozy. Według niego instytucja ta zawsze opowiada się za konserwatywnymi ocenami.

Według Roberta B. Murretta, byłego starszego oficera wywiadu i wiceadmirała Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, na jakość prognoz wpłynął brak wieloletniego praktycznego doświadczenia w analizie konfliktów. Według niego, po 2001 9/11 wywiad skupił się na walce z terroryzmem. Kierunek ten, również ze względu na fakt, że żołnierze amerykańscy stacjonowali w Iraku i Afganistanie, przez długi czas pozostawał głównym.

Według Stuarta Kaufmana, profesora nauk politycznych i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Delaware, Stany Zjednoczone muszą wyciągnąć wnioski z błędów, które popełniły wobec Ukrainy – mniej polegać na technologii, a więcej wykorzystywać ludzką inteligencję. „Mamy doskonały wywiad radiowy i foto. Czego jeszcze potrzebujemy? Więcej ludzkiego wywiadu, aby lepiej zrozumieć ludzką stronę operacji wojskowych. To jest nasz słaby punkt” – podsumowuje S. Kaufmanas.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *