PE popiera przepisy UE dotyczące płacy minimalnej i promuje negocjacje zbiorowe

Zdjęcie PE

Parlament Europejski (PE) przyjął w środę nowy akt prawny dotyczący uczciwej płacy minimalnej w Unii Europejskiej (UE) przy 505 głosujących za, 92 przeciw i 44 wstrzymujących się, ogłoszono na stronie internetowej PE.

Nowe ustawodawstwo ma na celu zapewnienie, by płaca minimalna we wszystkich krajach UE zapewniała godziwy poziom życia i pracy, a także podkreśla, że ​​państwa członkowskie Wspólnoty powinny promować zbiorowe negocjacje płacowe.

Prawodawstwo UE, które zostało już zatwierdzone przez Radę UE w czerwcu, ma na celu poprawę warunków pracy i życia wszystkich pracowników w UE, a także promowanie postępu gospodarczego i społecznego.

Według raportu nowa dyrektywa będzie miała zastosowanie do wszystkich pracowników UE zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub w innych stosunkach pracy.

Dodaje się, że kraje UE, w których płaca minimalna jest chroniona wyłącznie układami zbiorowymi, nie będą zobowiązane do stosowania tych zasad, ani zapewnienia ich powszechnego stosowania.

Państwa członkowskie same zdecydują, jak ustalić płacę minimalną, ale muszą zapewnić, aby umożliwiała ona pracownikom godne życie.

Aby ocenić adekwatność obecnego poziomu płacy minimalnej, państwa członkowskie będą mogły stosować środki, takie jak tworzenie koszyka towarów i usług w cenach realnych, lub stosować poziomy odniesienia, takie jak 60% całkowitej mediany wynagrodzenia i 50 Nowe przepisy mówią, że procent całkowitej średniej płacy.

Ponieważ układy zbiorowe są ważnym czynnikiem w osiąganiu godziwego wynagrodzenia minimalnego, takie porozumienia będą wspierane.

Członkowie społeczności będą musieli monitorować i monitorować wdrażanie nowego aktu prawnego, a także podejmować działania w celu rozwiązania problemów rynku pracy, takich jak nadużywanie podwykonawstwa, fikcyjne samozatrudnienie, niezliczone godziny nadliczbowe lub zwiększone obciążenie pracą.

Raport dodaje, że nowe zasady zostały już uzgodnione z Radą UE, więc oczekuje się, że Rada UE formalnie zatwierdzi porozumienie we wrześniu.

Później państwa UE będą miały dwa lata na wdrożenie postanowień dyrektywy.

Według PE najwyższe płace minimalne występują w Luksemburgu, Irlandii i Niemczech, a najniższe w Bułgarii, na Łotwie iw Estonii.

Jeśli chodzi o układy zbiorowe, to w Estonii, na Litwie i w Polsce (mniej niż 20 proc.) pracownicy są najmniej objęci tymi układami, podczas gdy w Belgii, Francji i Holandii ponad 80 proc. pracowników bierze udział w układzie zbiorowym. negocjacji, zauważa PE.


Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.