W uchwale przyjętej przez posłów (502 głosy za, 153 przeciw, 16 wstrzymujących się) Polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu brakuje nie tylko mocy prawnej i niezawisłości, ale także kompetencji do interpretacji Konstytucji. Po żarliwych dyskusjach z Premierem RP i Przewodniczącym Komisji Europejskiej na wtorkowym posiedzeniu plenarnym posłowie głęboko ubolewają nad faktem, że w 2021 r. 7 października doszło do nielegalnej decyzji „Trybunału Konstytucyjnego” i uznają to za atak na cały Społeczność europejska połączona wartościami i aktami prawnymi. Sąd ten „stał się narzędziem legitymizacji nielegalnej działalności władzy” – podkreślali posłowie.
Podziwiają także dziesiątki tysięcy obywateli Polski, którzy maszerowali ulicami w pokojowych, masowych protestach i walczyli o swoje prawa i wolności. Posłowie popierają pragnienie obywateli, aby w samym sercu projektu europejskiego widzieć silną i demokratyczną Polskę. Posłowie potwierdzają także swoje pełne poparcie dla polskich sędziów, którzy w dalszym ciągu bronią nadrzędności prawa UE i kierują sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), pomimo zagrożenia dla ich karier.
Posłowie podkreślają, że w oparciu o polską Konstytucję traktaty UE mają bezpośrednie zastosowanie, a w przypadku kolizji przepisów ich postanowienia mają pierwszeństwo przed prawem krajowym. Posłowie zarzucają polskiemu premierowi wykorzystywanie sądów do realizacji celów swojego programu politycznego i przypominają, że Polska dobrowolnie zobowiązała się do przestrzegania postanowień traktatów założycielskich i praktyki TSUE.
Parlament Europejski żąda, aby pieniądze europejskich podatników nie były przeznaczane na rzecz rządów, które skandalicznie, celowo i systematycznie odwołują się do wartości UE oraz wzywa Komisję i Radę UE do podjęcia natychmiastowych działań w stosunku do Polski: wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, uruchomienia Mechanizm Ochrony Budżetu UE i wstrzymania lub wstrzymania płatności UE, niezatwierdzenia planu odbudowy gospodarczej i zwiększania odporności Polski, oświadczenia, że istnieje wyraźne niebezpieczeństwo, że Polska rażąco naruszy praworządność. Posłowie wzywają również do omówienia tej kwestii w dniach 21 i 22 października. na kolejnym posiedzeniu Rady Liderów UE i przygotować jak najmocniejszą wspólną deklarację.
Wezwania te nie mają na celu ukarania polskiego społeczeństwa, ale próbę przywrócenia praworządności w kraju – uważają posłowie. Wzywają Komisję, aby zadbała o to, aby działania obecnego rządu nie pozbawiły Polaków korzyści płynących z funduszy europejskich.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w Polsce we wrześniu i październiku, jedynie 5 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że Polska powinna opuścić UE. 90 proc. respondentów pozytywnie ocenia członkostwo kraju w UE, a 95 proc. zgodziło się, że wsparcie UE pozytywnie wpływa na rozwój ich miast czy regionów.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”