PE: bezprawna decyzja polskiego „trybunału konstytucyjnego” to atak na UE | Aktualności

W uchwale przyjętej przez posłów (502 głosy za, 153 przeciw, 16 wstrzymujących się) Polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu brakuje nie tylko mocy prawnej i niezawisłości, ale także kompetencji do interpretacji Konstytucji. Po żarliwych dyskusjach z Premierem RP i Przewodniczącym Komisji Europejskiej na wtorkowym posiedzeniu plenarnym posłowie głęboko ubolewają nad faktem, że w 2021 r. 7 października doszło do nielegalnej decyzji „Trybunału Konstytucyjnego” i uznają to za atak na cały Społeczność europejska połączona wartościami i aktami prawnymi. Sąd ten „stał się narzędziem legitymizacji nielegalnej działalności władzy” – podkreślali posłowie.

Podziwiają także dziesiątki tysięcy obywateli Polski, którzy maszerowali ulicami w pokojowych, masowych protestach i walczyli o swoje prawa i wolności. Posłowie popierają pragnienie obywateli, aby w samym sercu projektu europejskiego widzieć silną i demokratyczną Polskę. Posłowie potwierdzają także swoje pełne poparcie dla polskich sędziów, którzy w dalszym ciągu bronią nadrzędności prawa UE i kierują sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), pomimo zagrożenia dla ich karier.

Posłowie podkreślają, że w oparciu o polską Konstytucję traktaty UE mają bezpośrednie zastosowanie, a w przypadku kolizji przepisów ich postanowienia mają pierwszeństwo przed prawem krajowym. Posłowie zarzucają polskiemu premierowi wykorzystywanie sądów do realizacji celów swojego programu politycznego i przypominają, że Polska dobrowolnie zobowiązała się do przestrzegania postanowień traktatów założycielskich i praktyki TSUE.

Parlament Europejski żąda, aby pieniądze europejskich podatników nie były przeznaczane na rzecz rządów, które skandalicznie, celowo i systematycznie odwołują się do wartości UE oraz wzywa Komisję i Radę UE do podjęcia natychmiastowych działań w stosunku do Polski: wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, uruchomienia Mechanizm Ochrony Budżetu UE i wstrzymania lub wstrzymania płatności UE, niezatwierdzenia planu odbudowy gospodarczej i zwiększania odporności Polski, oświadczenia, że ​​istnieje wyraźne niebezpieczeństwo, że Polska rażąco naruszy praworządność. Posłowie wzywają również do omówienia tej kwestii w dniach 21 i 22 października. na kolejnym posiedzeniu Rady Liderów UE i przygotować jak najmocniejszą wspólną deklarację.

Wezwania te nie mają na celu ukarania polskiego społeczeństwa, ale próbę przywrócenia praworządności w kraju – uważają posłowie. Wzywają Komisję, aby zadbała o to, aby działania obecnego rządu nie pozbawiły Polaków korzyści płynących z funduszy europejskich.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Polsce we wrześniu i październiku, jedynie 5 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że Polska powinna opuścić UE. 90 proc. respondentów pozytywnie ocenia członkostwo kraju w UE, a 95 proc. zgodziło się, że wsparcie UE pozytywnie wpływa na rozwój ich miast czy regionów.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *