Parlament Europejski zatwierdza przystąpienie UE do konwencji stambulskiej

Parlament Europejski. Zdjęcie Philippa von Ditfurtha (DPA/Scanpix).

Parlament Europejski zatwierdził we wtorek przystąpienie Unii Europejskiej do Konwencji stambulskiej, ważnego międzynarodowego traktatu chroniącego kobiety przed przemocą, i wezwał do tego państwa członkowskie, które jeszcze nie ratyfikowały tej konwencji.

To jest głosowanie dla tych wszystkich milionów kobiet, które żyją w przemocy, które żyją w niepewności i strachu, i od czasu do czasu mówimy, że Europa absolutnie nie toleruje przemocy wobec kobiet, powiedziała posłanka i mówczyni w tej sprawie, Arba Kokalari.

Konwencja stambulska została przygotowana w 2011 r. przez Radę Europy, organizację prawa międzynarodowego niezwiązaną z UE. Zgodnie z dokumentem, który wszedł w życie w 2014 r., strony są zobowiązane do przygotowania ustaw dotyczących zapobiegania przemocy wobec kobiet i ścigania karnego za takie czyny.

Choć już w 2016 r. Komisja Europejska zwróciła się do UE o przystąpienie do tej konwencji, blok 27 państw jeszcze tego nie zrobił, ponieważ nie wszystkie państwa członkowskie ją ratyfikowały.

Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja wciąż zwlekają z ratyfikacją konwencji, a Parlament Europejski wezwał te państwa członkowskie do niezwłocznego uczynienia tego.

ios alys sprzeciwia się używaniu gatunku odio w programach tekstowych i stażowych, czytając niestereotypowe role płciowe.

Polska, która ratyfikowała Konwencję, ogłosiła zamiar wystąpienia z tego samego powodu.

Parlament Europejski zauważył, że po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE blok może ratyfikować konwencję ważoną większością państw członkowskich.

Ratyfikacja Konwencji na poziomie UE, która zgodnie z przewidywaniami nastąpi formalnie w całym bloku, więc potrzeba takiej ratyfikacji będzie głównie symboliczna. Konwencja ma zastosowanie wyłącznie do instytucji państwowych i ma również zastosowanie do współpracy sądowej w sprawach karnych oraz w dziedzinie azylu.

Równouprawnienia Helena Dalli uznała głosowanie w parlamencie za historyczny krok, potwierdzający znaczenie praw kobiet w Unii Europejskiej.

Według danych Agencji Praw Podstawowych UE w 2014 r. jedna na trzy kobiety w Unii Europejskiej, czyli 62 miliony, doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. kobiety, a połowa kobiet w bloku powyżej 15 roku życia przynajmniej raz była molestowana seksualnie.

Konwencja stambulska została dotychczas ratyfikowana przez 37 krajów, a Wielka Brytania i Ukraina przystąpią do niej w 2022 roku.

Turcja wycofała się z konwencji w 2021 roku i jest jak dotąd jedynym krajem, który zdecydował się na taki krok.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.