Agn Bilotait, Minister Spraw Wewnętrznych. zdjęcie Władimira Iwanowa (V).
Ministrowie spraw wewnętrznych krajów bałtyckich, Polski i Finlandii zgodzili się na zorganizowanie w czwartek wspólnych ćwiczeń obrony cywilnej w Helsinkach.
Jak donosi MSW, minister Agn Bilotait i jego współpracownicy zgodzili się również na przeprowadzenie konsultacji eksperckich w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, omówienie istotnych kwestii bezpieczeństwa cywilnego i gotowości na zagrożenia, ochrony infrastruktury strategicznej.
Wojna na Ukrainie i jej konsekwencje bez wątpienia budzą wielkie zaniepokojenie wszystkich krajów regionu. musimy odpowiedzieć wspólnym stanowiskiem i działaniem regionalnym. Z tego powodu zainicjowałem spotkanie pięciu ministrów spraw wewnętrznych, powiedzmy ministra spraw wewnętrznych.
Wszystkie kraje sąsiadujące z Rosją są gotowe dzielić się swoimi doświadczeniami i koordynować swoje działania. Zgodziliśmy się na wspólne konsultacje w sprawie ochrony infrastruktury i ćwiczeń bezpieczeństwa cywilnego. To skupienie na pewno uczyni nas wszystkich silniejszymi – dodała.
Inni ministrowie podkreślili również znaczenie budowania zdolności lokalnych i współpracy międzynarodowej.
Podczas spotkania przedstawiono strukturę zarządzania kryzysowego oraz podzielono się dobrymi doświadczeniami z zakresu bezpieczeństwa cywilnego. W odpowiedzi na ataki na rurociąg Nordstream ministrowie omówią i opracują strategię dotyczącą potrzeby zwiększonej ochrony infrastruktury.
A. Bilotait zwrócił uwagę, że kryzys się pogłębia i komplikuje, więc MSW stara się wzmocnić bezpieczeństwo cywilne.
Według ministra musimy być gotowi na nową rzeczywistość, a także na możliwość użycia broni jądrowej w wojnie na Ukrainie. Ponadto niepewność elektrowni jądrowej Astravas stanowi wielkie zagrożenie.
W odpowiedzi na potencjalne zagrożenia opracowano nowy model zarządzania kryzysowego oraz nową koncepcję bezpieczeństwa cywilnego, które zostały podzielone na trzy główne osie: przygotowanie, odporność i informacja publiczna.
W trakcie wizyty ministrowie odwiedzili fińską kryjówkę Merihaka i skontrolowali jej infrastrukturę. Łącznie w okolicy znajduje się ok. 54 tys. schronów, w których mieszka ok. 80% ludności.
Według ministra Litwa może stosować fińskie praktyki w zakresie tajnego przygotowania, określania potrzeby, selekcji, selekcji, organizacji i korzystania ze struktur ochrony zbiorowej i schronów.
Obecnie na Litwie znajduje się 1806 budynków ochrony zbiorowej, w których mieszkańcy mogą znaleźć tymczasowe schronienie i niezbędną pomoc w nagłych wypadkach oraz 1896 schronów do krótkotrwałego schronienia w przypadku zagrożenia pogodowego.
Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”